Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nuk na kishte shkuar mendja kurrë më parë/ Specialisti i njohur tregon kurën me lëngun e preshit që mban nën kontroll diabetin

Postuar: 21/10/2019 - 12:37

Diabeti është një ndër sëmundjet më të përhapura në mbarë botë dhe ka përfshirë të gjitha moshat.

Mënyra e gabuar në stilin e jetesës dhe ushqyerje rrit mundësinë për t’u prekur nga kjo sëmundje. Edhe pse kjo sëmundje kurohet vetëm me ilaçe, ka disa ushqime specifike që e mbajnë në norma diabetin.

Agronomi Zef Gjeta na njeh në “Rreze Dielli” me një kurë mjaft interesante. Në përbërje kjo kurë ka preshin dhe ujin, e rekomandohet të konsumohet për 3 muaj.

 “Mund të marrim edhe një presh për shembull, pasi pastrohet ndahet në rriska. Lihet për 24 orë në ujë. Më pas e pini sa herë t’ju marrë etja. E mira është që kura të zgjasë 3 muaj. Por megjithatë kjo nuk e heq sëmundjen. Thjesht bën që pankreasi të ulë në mënyrë të ndjeshme sëmundjen”, thotë eksperti.

Agronomi Zef Gjeta thotë se çajrat më të përdorur janë të borzilokut, me gjethe dafinës dhe me gjethe ulliri, të cilat nëse konsumohen pa sheqer, mbajnë në norma sëmundjen. 

Ai rekomandon që njerëzit me diabet të hanë 6-8 vakte, duke reduktuar për çdo vakt sasinë e ushqimit!

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 13:16

Ka kaq shumë ushqime që ne duhet të hamë për të qenë të shëndetshëm, por shpesh ushqehemi me ushqim të pashëndetshme.

Postuar: 15/11/2019 - 10:11

Mëngjesi është një nga vaktet kryesore dhe më të rëndësishme të ditës, prandaj, duhet t’i k

Postuar: 15/11/2019 - 09:00

Studimet e reja të cilave u referohet  thonë se marrja e medikamenteve kundër tensionit të g

Postuar: 14/11/2019 - 18:04

Shpesh ose jo, keni ndierë mpirje të këmbëve dhe duarve, por nuk i keni kushtuar rëndësinë e duhu

Postuar: 13/11/2019 - 19:01

Kulumbria është një frut i të njëjtës familjes botanike ku bën pjesë edhe kumbulla.

Postuar: 13/11/2019 - 09:41

Nëse i hidhni një sy duarve, atëherë do kuptoni se sa shumë thonë për shëndetin tuaj.