BREAKING NEWS

Çfarë do bëhet nesër me Reformën Zgjedhore? Spartak Ngjela zbulon ‘asin nën mëngë’ të ambasadores Yuri Kim

Çfarë do bëhet nesër me Reformën Zgjedhore? Spartak
x

Shëndeti

Nuk na kishte shkuar mendja kurrë më parë/ Specialisti i njohur tregon kurën me lëngun e preshit që mban nën kontroll diabetin

Nuk na kishte shkuar mendja kurrë më parë/ Specialisti i njohur

Diabeti është një ndër sëmundjet më të përhapura në mbarë botë dhe ka përfshirë të gjitha moshat.

Mënyra e gabuar në stilin e jetesës dhe ushqyerje rrit mundësinë për t’u prekur nga kjo sëmundje. Edhe pse kjo sëmundje kurohet vetëm me ilaçe, ka disa ushqime specifike që e mbajnë në norma diabetin.

Agronomi Zef Gjeta na njeh në “Rreze Dielli” me një kurë mjaft interesante. Në përbërje kjo kurë ka preshin dhe ujin, e rekomandohet të konsumohet për 3 muaj.

 “Mund të marrim edhe një presh për shembull, pasi pastrohet ndahet në rriska. Lihet për 24 orë në ujë. Më pas e pini sa herë t’ju marrë etja. E mira është që kura të zgjasë 3 muaj. Por megjithatë kjo nuk e heq sëmundjen. Thjesht bën që pankreasi të ulë në mënyrë të ndjeshme sëmundjen”, thotë eksperti.

Agronomi Zef Gjeta thotë se çajrat më të përdorur janë të borzilokut, me gjethe dafinës dhe me gjethe ulliri, të cilat nëse konsumohen pa sheqer, mbajnë në norma sëmundjen. 

Ai rekomandon që njerëzit me diabet të hanë 6-8 vakte, duke reduktuar për çdo vakt sasinë e ushqimit!