BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Shëndeti

“Pajisjet që përdoren për tharjen e xhelit të thonjve shkaktojnë kancer”/ Mjeku ngre alarmin: Vret qelizat e lëkurës

“Pajisjet që përdoren për tharjen e xhelit të thonjve

Shumë vajza dhe gra ia besojnë kurimin e thonjve salloneve estetike. Një shërbim ky që praktikohet çdo muaj, por sipas ekspertëve ka edhe anë të errëta të medaljes.

Së fundmi mjekët po ngrenë shqetësimin se pajisja e cila than xhelin në thua, lëshon rreze të dëmshme ultraviolet, të cilat mund të shkaktojnë deri në kancer të lëkurës. Duke folur për “Shqipëria LIVE”, mjeku Mario Ademi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës tregoi se sipas studimit, drita e pajisjeve që përdoret për thonjtë, vret qelizat që ndodhen në lëkurën tonë.

 “Duhet të merret seriozisht, sepse ka një lidhje midis dëmit të qelizave dhe dritës ultraviolet që ndodhet tek këto pajisje. Drita e këtyre pajisjeve dëmton qelizat e lëkurës. Shumë këto pajisje e kanë nalizuar duke zbulaur se drita e këtyre produkteve është 4 herë më e fortë se rrezet e diellit. Shumë do thonë se ne sërish dalim në diell, por gjithsesi ne mbrohemi me krem dielli siç sugjerojnë mjekët.Studimi ka treguar që kur përdoret kjo makineri për një perudhë 20 minutash vret 20% të qelizave. Dhe mendoni që pajisjet që janë përdorur në studim janë me fuqi më të ulët se sa ato që përdoren në sallone.

Mund ta parandaloni duke përdorur krem dielli me SPF nga 30 e lart. Po ashtu janë dhe disa dorashka që janë anti-dritës Ultraviolet dhe që mbron duart. Në fakt drita të dëmton edhe cilësinë e lëkurës, shkakton plakje etj.”- deklaroi ai.