BREAKING NEWS

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin pamjet nga sherri që solli dy viktima në Kavajë

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton situatën para zgjedhjeve: Berisha ka supërmacinë, por del i humbur se…

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund t’ja marrë Alibeajt vulën dhe logon e PD-së: Ja kush është shpëtimi i Berishës

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi partinë

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e PD, Roland Bejko

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga Alibeaj

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga
x
BREAKING NEWS

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në fushatën e Këlliçit

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm do bashkohen në një parti pas 14 majit

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm
x

Shëndeti

Para apo pas mëngjesit? Zbulojeni tani, ja kur është koha e duhur për t’i larë dhëmbët

Para apo pas mëngjesit? Zbulojeni tani, ja kur është koha e duhur

Rutina e mëngjesit është shumë e rëndësishme për të gjithë. Zgjimi dhe fillimi i ditës në një mënyrë të caktuar mund të ndikojë në humorin tuaj gjatë gjithë ditës. Si e tillë, koha që zgjidhni për të larë dhëmbët mund të ndikojë më shumë sesa vetëm disponimin tuaj, shprehen ekspertët.

Anna Peterson, një eksperte dentare, paralajmëroi ndjekësit e saj në TikTok se ata duhet t’i lajnë dhëmbët para mëngjesit, jo pas. Larja e dhëmbëve pas mëngjesit në fakt mund t’i dëmtojë ata. “A e dini se nuk duhet t’i lani dhëmbët pas mëngjesit? Gjithmonë më parë. Kur hani mëngjes, goja juaj bëhet acidike.

Pra, ajo që po bëni kur i lani dhëmbët pas mëngjesit është të lani acidin direkt në dhëmbë dhe kjo shkatërron smaltin”, ka shpjeguar ajo. Ndërsa larja e dhëmbëve para mëngjesit mund të duket si një gjë e pakëndshme, Peterson thotë se ka më shumë pozitive.

Larja e dhëmbëve para mëngjesit mbron dhëmbët nga çdo gjë që hani dhe parandalon shkatërrimin e smaltit. “Pse askush nuk na e thotë këtë?” pyeti një përdorues, ndërsa një tjetër shtoi: “Unë kurrë nuk mësova asgjë për kujdesin personal kur isha në shkollë!”