BREAKING NEWS

Negociatat/ Kryeministri Rama mesazh të ‘koduar’ për BE-në: Pse mendoj kaq shpesh në ditët e sotme për…

Negociatat/ Kryeministri Rama mesazh të ‘koduar’ për
x

Shëndeti

Para se t'i drejtoheni pompës, konsumoni këto ushqime për të lehtësuar krizat e astmës

Para se t'i drejtoheni pompës, konsumoni këto ushqime për

Astma është një problem i aparatit të frymëshkëmbimit i cili shkakton vështirësi ekstreme në këtë proces , për shkak të një akumulimi të mukozës në tubat bronkial. Cilësohet një sëmundje autoimune që mund të shkaktojë inflamacion të mushkërive, dhembje të kraharorit e jo vetëm.

Individët me astmë përdorin një pajisje mjekësore të njohur si pompë për azmatikët, por kjo mund të shkaktojë efekte anësore potencialisht të dëmshme, për shkak të kimikateve që përmban, përfshirë edhe atë të steroidëve. Është interesante se si disa individë kanë arritur të lehtësojnë krizmat e astmës duke reduktuar përdorimin e pompave.

Një alternativë shumë më e mirë do të ishte të mbani një dietë të shëndetshme dhe të përpiqeni të lehtësoni krizat në mënyrë natyrale. Thjesht duhet të dini se cilat ushqime lejohen dhe cilat duhet të shmangni.

Përfitimet shëndetësore të karotave:

Lënda ushqyese më thelbësore për mushkëritë, është beta karoteni dhe vitamina C. Këto të fundit mund t’i merrni fare mirë përmes frutave, perimeve apo ushqimeve të ndryshme.

Lëng karrote për të lehtësuar astmën

përbërësit:

8 karrota

2-3 gota gjethe spinaqi

Directions:

Shtrydhini në një blender përbërësit dhe lëngun konsumojeni brenda 15 minutave të para.

Shënim:

Pini 2-3 herë në ditë, veçanërisht kur krizat e astmës janë të shpeshta.