Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Paralajmërimi për meshkujt: Mos i bëni këto gjëra me prezervativin pasi jeni në rrezik

Postuar: 19/09/2018 - 18:33

 Prezervativi përdoret vetëm një herë! Edhe pse për shumicën mund të duket e çuditshme, ekzistojnë njerëz të cilët prezervativët i përdorin disa herë.

Qendra për kontrollin dhe ndalimin e sëmundjeve është detyruar ta bëjë publik këtë lajm dhe të bëjë një apel për të gjithë përdoruesit e prezervativëve.

Në çdo marrëdhënie që mund të keni duhen përdorur prezervativë të rinj dhe të papërdorur më parë.

Përdorimi i serishëm i prezervativit shton shanset që ai të çahet gjatë përdorimit të ardhshëm dhe nuk do të jetë i mirë për mbrojtjen nga shtatzënia e padëshiruar dhe sëmundjet seksualisht të transmetueshme.

Edhe pse ende na duket e pabesueshme, hulumtimet tregojnë që shumica e njerëzve e përdorin prezervativin ashtu siç nuk duhet.

75 për qind e meshkujve e hedh prezervativin para se të verifikojë nëse është çarë ose jo gjatë seksit.

Një gabim tjetër është edhe heqja e prezervativit shumë shpejt, apo vendosja e tij në mënyrë të gabuar duke mos lënë një hapësirë në fund.

Përdorni prezervativët në mënyrën e duhur. Sot mund t’i gjeni në të gjitha farmacitë dhe në marketet e furnizuara mirë. Nuk ka nevojë që një prezervativ ta përdorni disa herë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 19:02

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme.

Postuar: 18/06/2019 - 08:42

Ekziston një paralajmërim se ushqimi i përpunuar fast food që gjendet kudo dhe që përmban shumë k

Postuar: 16/06/2019 - 13:35

Kanceri, siç e dimë, është gjithmonë një e keqe për të gjithë. Ka kaq shumë faktorë të njohu

Postuar: 15/06/2019 - 12:47

Në kohën e Homerit, selinoja ishte simbol i bukurisë dhe gëzimit.

Postuar: 13/06/2019 - 11:26

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vd

Postuar: 12/06/2019 - 23:24

Studiuesit e mjekësisë e përcaktojnë pjesën trekëndëshe të fytyrës, pra zonën rreth gojës dhe hun

Postuar: 12/06/2019 - 14:45

Një studim i ri ka konkluduar që një dozë e vitaminës D, mund të ndihmojë në zvogëlimin e rritjes