Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Partneri juaj gërhet gjatë natës/ Zbuloni rrezikun e madh që i kanoset shëndetit tuaj

Postuar: 25/11/2019 - 09:42

Shkencëtarët kanë zbuluar se gërhitja e partnerit tuaj mund të jetë e dëmshme si për shëndetin tuaj fizik ashtu dhe atë mendor. Shoqata Britanike e Gërhitjes zbuloi se 20 milion britanikë janë të privuar nga gjumi sepse partneri i tyre gërhet. Duke patur ndërprerje të gjumit gjatë natës rrit rrezikun e depresionit dhe ankthit, si dhe shansin tuaj për t’u prekur nga mbipesha ose të pësoni një goditje në tru. Gërhitja e partnerit tuaj mund të ketë një ndikim të madh në aftësinë e trupit tuaj për të rikuperuar dhe përmbushur funksione të rëndësishme biologjike – siç është rregullimi i metabolizmit dhe konsolidimi i kujtesës. Për më tepër, njerëzit që nuk kanë vëmendje të mjaftueshme janë gjithashtu të prirur të bëjnë më shumë gabime në punë, duke menduar ngadalë dhe duke pasur një nivel më të ulët të produktivitetit.

Sistemi imunitar i dobësuar

Gërhitja mund t’i shkaktojë shqetësim edhe personin që gërhet, pasi ky problem është i lidhur me nervozizëm të vazhdueshëm, i cili ka të ngjarë të ketë ndikim në marrëdhënien tuaj. Edhe një atmosferë negative në shtëpi mund të shkaktojë stres, inflamacion, ndryshime në oreks dhe madje edhe një sistem imunitar të dobësuar. Ky përfundim vjen pas një studimi në Universitetin e Queen’s në Kanada i cili shqyrtoi ndikimet e gërhitës në dëgjim. Ata studiuan katër çifte ku një nga personat gërhisnin

-Sëmundje të zemrës dhe probleme të veshkave

-Studiuesit zbuluan se të gjithë partnerët pësuan dëmtim të dëgjimit ekuivalent me gjumin, veçanërisht në veshin më të afërt me gërhitjet.

Ekspertët në Kolegjin e Shkencave Imperial në Londër gjithashtu zbuluan se gërhitja mund të rrisë presionin e gjakut.

Ata zbuluan se sa më i madh të jetë niveli i zhurmës, aq më i lartë është rreziku i hipertensionit, sëmundjeve të zemrës dhe probleme të veshkave.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2019 - 14:09

Një studim i publikuar më herët këtë vit shpjegon se boronicat janë ndër frutat më të mira për uljen e tensionit të gjakut.

Postuar: 13/12/2019 - 11:28

Që të ndiheni të hidratuar, të freskuar dhe të lehtë, çdo ditë mjafton të konsumoni një gotë me u

Postuar: 13/12/2019 - 10:47

Njerëzimi e ka njohur problemin e gurëve në veshka që nga viti 600 para Krishtit.

Postuar: 12/12/2019 - 20:36

Me ndryshimin e stinëve, sëmundjet më të zakonshme si përshembull gripi, janë më të pranishme në

Postuar: 12/12/2019 - 14:05

A e dinit që zemra juaj mund të rrahë edhe kur është e shkëputur nga trupi?

Postuar: 12/12/2019 - 12:52

Nuk është nevoja të shpenzoni pafund para për produkte bukurie të shtrenjta, kur mund të gjeni zë

Postuar: 12/12/2019 - 11:21

Ne duhet të kuptojmë se cila është sëmundja më e frikshme nga popullata.