Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pasi të mësoni përfitimet, ju nuk do e hidhni më si dikur lëkurën e shegës

Postuar: 19/11/2019 - 17:48

Shegët nuk janë vetëm për t’u konsumuar, por mund të përdoren edhe si produkt bukurie. Ne gjithmonë konsumojmë vetëm kokrrat e kuqe të frutit dhe e hedhim lëkurën e saj, pa e ditur se ashtu si fruti, edhe lëkura është e pasur me përfitime të shumta bukurie.

Vepron si një mbrojtës dielli natyral

Lëkura e shegës ofron agjentë që mund të mbrojnë lëkurën nga dëmtimet e rrezeve të diellit, duke shmangur kështu zhvillimin e kancerit të lëkurës.

Përgatitja: Thani lëkurën e shegës në diell dhe më pas e bëni pluhur. E hidhni atë në një enë hermetike. Brenda saj shtoni kremin ose disa vajra esencialë, dhe aplikojeni në fytyrë 20 minuta para se të dilni jashtë.

Ndër të tjera, lëkura e shegës ka veti shëruese, prandaj mund të luftojë puçrrat, aknet dhe skuqjet në lëkurë. Ajo është e pasur me antioksidues të ndryshëm që luftojnë bakteret dhe infeksionet e tjera.

Thani lëkurën e shegës. Më pas i piqni pak tek një tigan. Pasi të ftohen i bluani me anë të një mulliri. Bëni një pastë me këtë pluhur dhe lëng limoni ose ujë trëndafili.

Aplikojeni pastën në fytyrë, sidomos aty ku keni akne ose puçrra. Lëreni të thahet për pak kohë Në fund e lani fytyrën me ujë të vakët.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2019 - 20:19

Gjumi është shumë i rëndësishëm për mbarëvajtjen e organeve dhe të gjithë organizmit.

Postuar: 13/12/2019 - 14:09

Një studim i publikuar më herët këtë vit shpjegon se boronicat janë ndër frutat më të mira për ul

Postuar: 13/12/2019 - 11:28

Që të ndiheni të hidratuar, të freskuar dhe të lehtë, çdo ditë mjafton të konsumoni një gotë me u

Postuar: 13/12/2019 - 10:47

Njerëzimi e ka njohur problemin e gurëve në veshka që nga viti 600 para Krishtit.

Postuar: 12/12/2019 - 20:36

Me ndryshimin e stinëve, sëmundjet më të zakonshme si përshembull gripi, janë më të pranishme në

Postuar: 12/12/2019 - 14:05

A e dinit që zemra juaj mund të rrahë edhe kur është e shkëputur nga trupi?

Postuar: 12/12/2019 - 12:52

Nuk është nevoja të shpenzoni pafund para për produkte bukurie të shtrenjta, kur mund të gjeni zë