BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia me trupa ushtarake

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani gjerman për të ndryshuar politikën me “dy karrige” të Vuçiçit, këshilltari i Scholz “zbarkon” në rajon, del jashtë loje dhe “Ballkani i Hapur”

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani
x
BREAKING NEWS

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore” që do të përfshijë Rusinë dhe NATO

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja
x
BREAKING NEWS

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e armëve bërthamore, shpall zyrtarisht aneksimin e 4 rajoneve të pavarura të Ukrainës, SHBA e paralajmëron për pasoja katastrofike

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e
x
BREAKING NEWS

Henry Kissinger: Putin ka humbur, ne e mundim dhe në luftën bërthamore, ja si duhet të kundërpërgjigjet NATO

Henry Kissinger: Putin  ka humbur, ne e mundim dhe në luftën
x
BREAKING NEWS

Ndryshime në Polici/ Muhamet Rrumbullaku nis me emërimet, lëvizin drejtorët në disa qarqe të rëndësishme të vendit, zbardhen emrat

Ndryshime në Polici/ Muhamet Rrumbullaku nis me emërimet, lëvizin
x
BREAKING NEWS

Nisin ndryshimet/ Emërohet drejtuesi i ri i Policisë së Durrësit (Emri)

Nisin ndryshimet/ Emërohet drejtuesi i ri i Policisë së
x

Shëndeti

Paskemi vepruar gjithmonë gabim/ Mjekët tregojnë 3 arsyet e rëndësishme përse nuk duhet të pini ujë gjatë ngrënies

Paskemi vepruar gjithmonë gabim/ Mjekët tregojnë 3 arsyet e

Zakonet që lidhen me ushqimin janë të vështira për t’u ndryshuar. Megjithatë, nëse e keni zakon të pini ujë me vakte, mjekët ju këshillojnë që ta ndaloni menjëherë këtë. Kur arrin në stomak, ushqimi tretet me ndihmën e lëngjeve gastrike. Megjithatë, ky proces normal i tretjes prishet kur pimë ujë gjatë ngrënies.

Edhe pse një gotë ujë para vaktit është shumë e mirë, nuk rekomandohet të pini shumë gjatë vaktit. Dhe për këtë ka disa arsye. Studime të ndryshme kanë treguar se uji mund të shkaktojë probleme serioze me tretjen, urth dhe madje edhe të përziera. Dhe këto janë disa simptoma të tjera:

Uji vështirëson tretjen

Uji gjatë vakteve hollon lëngjet gastrike, si dhe enzimat që janë të rëndësishme në tretjen e ushqimit. Në këtë mënyrë enzimat “zhduken”, dhe procesi i tretjes bëhet më i vështirë. Nëse ushqimi nuk tretet mirë, mund të shkaktojë dhimbje stomaku madje edhe kapsllëk.

Rrit nivelin e sheqerit në gjak

Pirja e tepërt e ujit me vakte mund të rrisë gjithashtu nivelet e insulinës në gjak, shkruan abcnews.al.

Ndikon në peshën trupore

Marrja e tepërt e ujit në organizëm gjatë vakteve çon në rritjen e peshës trupore, sepse në këtë mënyrë ushqimi i patretur kthehet në yndyrë.

Megjithatë, lind pyetja, si mund t’i rezistoni ujit të pijshëm gjatë një vakti?

– Hani më pak ushqim pikant dhe të nxehtë

– Shmangni kripën

– Përtypni për një kohë të gjatë.