BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Shëndeti

Pastrojnë tërësisht gjakun dhe iu mbrojnë nga sëmundjet e rënda, këto bimë nuk duhet t’i ndani nga dieta juaj ushqimore

Pastrojnë tërësisht gjakun dhe iu mbrojnë nga sëmundjet

Pastrimi i gjakut ndihmon organizmin në largimin e baktereve, virozave, infeksioneve në mënyrë shumë efektive.

Dy organet kryesore që kryejnë funksionin e pastrimit të gjakut nga toksinat janë veshka dhe mëlçia.

Mëlçia largon substancat e dëmshme nga gjaku ndërsa veshkat parandalojnë akumulimin e mbetjeve dhe lëngjeve në trup.  Ato filtrojnë papastërtitë dhe ndihmojnë në pastrimin e gjakut.

Ndër produktet më të mira që ndihmojnë në pastrimin e gjakut janë padyshim bimët dhe barishtet.

AgroWeb.org do t’ju listojë në këtë artikull disa nga barishtet më të mira, të cilat gjenden lehtësisht në treg të freskëta apo disa prej tyre edhe në pikat e shitjes së bimëve medicinale që ndihmojnë në pastrimin e gjakut.

Rradhiqja

Gjethet e rradhiqes përmbajnë antioksidantë që ndihmojnë në pastrimin dhe largimin e toksinave nga gjaku.

Rrënjët dhe gjethet e rradhiqes çmohen për vetitë e tyre në trajtimin e problemeve të veshkave dhe mëlçisë.

AgroWeb.org ju këshillon që rradhiqet t’i konsumoni të ziera si sallatë me limon e vaj ulliri por mund t’i konsumoni edhe si lëng duke zierë disa gjethe rradhiqesh në një filxhanë çaji me ujë.

Majdanoz

Majdanozi është një pastrues i shkëlqyer i gjakut me veti diuretike që ndihmojnë në largimin e e shpejtë të mbetjeve ushqimore nga organizmi.

Në mënyrë të veçantë, majdanozi ndihmon në eliminimin e toksinave dhe reudktimin e efekteve helmuese të shkaktuara nga metalet e rënda.

Gjithashtu, sipas të dhënave të AgroWeb.org majdanozi ka një efekt mbrojtës për mëlçinë duke ndihmuar në mirë funksionimin e saj.  Nga ana tjetër ai parandalon problemet dhe dëmtimin e mëlçisë.

Hithra

Janë ndër barishtet më të vyera që natyra i ka dhuruar njeriut.

E pasur në vlera ushqyese dhe vlera shëndetësore gjithashtu, hithra qendron në majën e piramidës së barishteve që ndihmojnë për pastrimin e gjakut.

Konsumojeni hithrën në formën e çajit por edhe të sallatës gjithashtu.

Mjafton t’i zieni dhe t’i përdorni si sallatë ndërkohë që lëngun e tyre e konsumoni si çaj.

Gjembgomari

Gjembgomari është përdorur të paktën prej 2 mijë vitesh për qëllime mjekësore.

Kjo bimë fantastike ka veti të forta antioksiduese dhe anti inflamatore dhe është njohur gjerësisht për aftësinë e saj në largimin e toksinave nga mëlçia.

Gjembgomari konsumohet në formën e çajit, ku për një filxhan çaji me ujë vendosen për të zierë dy lugë çaji me gjembgomari të thatë.

Laboti

Gjethet e labotit të egër kanë veti pastruese për organizmin.

Lëngu i përftuar prej tyre është i rëndësishëm për pastrimin e gjakut.

Mjaftojnë katër deri në pesë gjethe të labotit të egër për të shfrytëzuar lëngun dhe pastruar gjakun./AgroWeb.org