BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Shëndeti

Përdoren prej shekujsh, këto janë kurat më të mira natyrale sipas mjekësisë popullore

Përdoren prej shekujsh, këto janë kurat më të mira

Në kohët e gjyshërve apo stërgjyshërve tanë, problemeve me shëndetin u gjendej zgjidhja përmes kurave nga më natyrale bimore.

Ndonëse brez pas brezi, shumë prej tyre lihen në harresë, është e domosdoshme që këshillat e mençura të gjysheve të rikthehen për të na ndihmuar.

Edhe mjekësia i përdor barnat si bazë të medikamenteve.

Kripë Për Fytin

Kripa është përdorur prej dekadash për të qetësuar fytin e acaruar.

Gargarat me kripë janë të shumë të mira për lehtësuar dhimbjet dhe zbutur irritimin.

Për të bërë gargarë ju nevojitet një gotë me ujë me një lugë çaji me kripë.

Xhenxhefil Për Të Përzierat

Përbërësit bimorë të xhenxhefilit çaktivizojnë atë pjesë të trurit që është përgjegjëse për të vjellat dhe të përzierat.

Nëse bëhet fjalë për të përzierat ose të vjellat e mëngjesit dhe jo vetëm, xhenxhefilin mund ta pini si çaj ose ta gatuani me vaktin e ditës.

Kumbullat E Thata Kundër Konstipactionit

Kumbullat e thata janë plot fibër dhe janë të shpejta në zgjidhjen e këtij problemi.

Një racion përmban 3 gramë fibër dhe 100 kalori.

Një deri dy racione në ditë janë mjaftueshëm.

Edhe lëngu apo komposto e kumbullës janë shumë efikase.

Lëngu I Boronicës Së Kuqe Kundër Infeksioneve

Lëngu i boronicës së kuqe këshillohet të pihet rregullisht për të luftuar infeksionet e rrugëve urinare dhe për të mbrojtur veshkat.

Mjaltë Për Kollën

Kolla është e dhimbshme për kraharorin por edhe bezdisëse. Ajo mund të zbutet ndjeshëm falë mjaltit i cili luan edhe rolin e zbutësit për fytin.

Mjalti nuk duhet përdorur tek fëmijët nën 2 vjeç.

Lavanda Kundër Pagjumësisë

Kjo bimë aromatike është një mike e mirë e shëndetit mendor.

Vaji esencial i saj shërben për qetësimin e trurit dhe gjumin e patrazuar.

Ajo ul rrahjet e zemrës dhe tensionin e gjakut duke e qetësuar njeriun.

Përpiquni ta nuhasni këtë vaj përpara se të shtriheni për të fjetur dhe do të bëni një gjumë të thellë e të paqtë.

Aloe Vera Kundër Të Djegurave

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, kjo bimë është përdorur gjithmonë kundër të djegurave, madje edhe të atyre të gradës së dytë.

Xheli brenda gjetheve të bimës është edhe anti-inflamator shumë i mirë.

Supa Me Mish Pule Kundër Të Ftohurës.

Supa me mish pule është një nga këshillat më të ngrohta që jep një gjyshe kundër të ftohurës.

Por këshilla si kjo janë konfirmuar edhe nga shkenca.

Supa me mish pule ka ushqyesit e nevojshëm që luftojnë inflamacionin dhe zbutur simptomat e të ftohurës.

Limoni Kundër Marramendjes Dhe Tensionit

Kjo agrume e shkëlqyer është shumë e mirë kundër marramendjes dhe të vjellave.

Këto të fundit shkaktojnë pështymë të tepërt që trazon stomakun dhe nxit marramendjen.

Thithja e tulit të limonit pengon prodhimin e tepërt të pështymës dhe rrjedhimisht të vjellat.

Limoni është shumë i mirë edhe për uljen e tensionit.

Edhe hudhrat mund t’i përdoni për uljen e tensionit

Molla Për Pastrimin E Dhëmbëve

Një mollë në ditë nuk mban larg vetëm mjekun, por edhe dentistin.

Molla është një furçë natyrale e dhëmbëve.

Lëkura dhe tuli i saj i pastrojnë dhëmbët nga papastërtitë, megjithatë pas ngrënies së frutit shpëlajeni gojën me ujë./AgroWeb.org