Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Përdoret gjerësisht në kuzhinë, por ky frut po helmon miliona njerëz në botë, zbuloni çfarë shkruajnë mediat prestigjoze

Postuar: 26/03/2019 - 13:28

Avokado është një frut i cili përdoret gjerësisht në kuzhinë.Ekspertët kanë zbuluar se ky frut mund të na shkaktojë probleme serioze për shëndetin.

Njerëzit po sëmuren nga përdorimi i madh i kimikateve në Michoan në Meksikë, të cilat injektohen te avokado, shkruan AFP.I gjithë vendi po vuan nga shpyllëzimi, për t’i hapur vend kultivimit të avokados.

Në Michoan, shpyllëzimi po rritet me 2.5 % çdo vit, ndërsa 137 mijë hektarë tokë në këtë zonë janë të mbjella me avokado.

Një tjetër vend ku avocado prodhohet me shumicë është edhe Japonia.

Pavarësisht dëmeve të pariparueshme në shëndet, qeveritë e këtyre dy shteteve nuk janë aspak të shqetësuara, pasi eksporti i avokadove sjell fitime të mëdha.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/04/2019 - 12:36

Sipas një studimi, edhe ngrënia e sasive të vogla të mishit të kuq dhe mishit të përpunuar, siç është mishi i derrit, mund ta rrisë rrezikun e kancerit në zorrën e trashë.

Postuar: 19/04/2019 - 20:15

Shkencëtarët janë një hap më afër për të zbuluar se çfarë po shkakton një sëmundje misterioze si

Postuar: 19/04/2019 - 13:26

Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një doz

Postuar: 19/04/2019 - 13:18

Mendoni që llaku i flokëve shërben vetëm për të kontrolluar flokët e padisiplinuar epo e keni gab

Postuar: 19/04/2019 - 11:39

Humbja e peshës është një nga objektivat kryesore të shumë njerëzve, si nga pikëpamja estetike dh

Postuar: 19/04/2019 - 09:48

Një marrëdhënie midis një mashkulli dhe një femre kërkon përkushtim dhe kjo do të thotë që me koh

Postuar: 19/04/2019 - 08:45

Veshkat kanë përgjegjësi të madhe në organizëm.