BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në fshehtësi të plotë e me dredhi, i orientuar, i udhëzuar, dhe i detyruar prej agjenturave të huaja organizoi lëvizjen e Dhjetorit ’90, nga infiltrimi i spiunëve të ish-Sigurimit të Shtetit, te pazar...

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në
x
BREAKING NEWS

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u plas skandalet Shkëlzenit, Ilir Metës, Albana Vokshit, Flamur Nokës, Edi Palokës dhe Abi Malltezit: Si më kanë kërcënuar njerëzit e Sali Berishës, ju tregoj të gjitha pazaret e tyre të pista...

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u
x
BREAKING NEWS

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve dhe paralajmëron një tjetër listë me “non-grata”, Londra e përkushtuar të çmontojë lidhjet mes krimit, korrupsionit dhe politikës...

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori
x
BREAKING NEWS

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta Xhaçkës, nga apartamentet, garazhet, te llogaritë bankare, ja dokumentet

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta
x
BREAKING NEWS

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista me deputetë, ish-deputetë, ministra, ish-ministra dhe kryebashkiakë që presin radhën për në qelinë e burgut

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista
x
BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x

Shëndeti

Përmban vlera të larta ushqyese dhe gjendet edhe në Shqipëri, kokrrat e vogla që kërkohen si flori

Përmban vlera të larta ushqyese dhe gjendet edhe në

Kaperin mund ta gjeni nëpër raftet e mjaft pikave të shitjes dhe supermarketeve në Shqipëri. Ato zakonisht shiten të paketuara në kavanozë të vegjël, të mbushur me lëng të kriposur ose në uthull.

Kaperi, një nga asortimentet më të rëndësishme të gatimeve mesdhetare është gonxhja e një shkurreje të egër që rritet vetë në natyrë.

Kur është e freskët, kjo gonxhe është e pangrënshme sepse është shumë e hidhur, ndaj njerëzimi e ka gjetur zgjidhjen duke e bërë turshi, dhe duke e shtuar në shumë gatime me bazë mishi, sallata, makarona dhe ushqime të tjera.

Bima e Kaperit ka vendlindjen në vendet e Mesdheut si Qipro, Itali, Greqi, por në Shqipëri ka hyrë pas viteve ’90. Këto kokrra të vogla njihen për shijen e tyre karakteristike, por edhe për faktin se ofrojnë shumë vlera ushqyese.

Shqipëria është i vetmi vend mesdhetar që nuk e kultivon gjerësisht këtë bimë, ndërsa vendet e tjera fqinje e mbjellin masivisht duke përfituar nga fitimet e larta të eksportit, pasi çmimet e kokrrave të vogla janë tejet të kërkuara në tregje.

Hekuri është një mineral që i mban qelizat e kuqe të gjakut të shëndetshme dhe ndihmon me qarkullimin e oksigjenit në organizëm. Hekuri gjithashtu ndihmon qelizat të prodhojnë mjaftueshëm energji për funksionet ditore, ndërsa Kaperi përmban një sasi të mirë të këtij minerali.

Në një lugë gjelle me kaperi do të gjeni gati 2 mikrogramë vitaminë K, pra një sasi shumë e mirë.

Vitamina K luan një rol thelbësor për gjakun. Ajo ndihmon në ruajtjen e shëndetit të kockave dhe zhvillimit të qelizave. Nivelet e ulëta të vitaminës K shkaktojnë gjakderdhje jo normale, dobësojnë kockat dhe përbëjnë rrezik për shfaqjen e osteoporozës.

Në një sasi prej 100 gramësh të kaperit gjenden vetëm 23 kalori. E megjitatë kjo erëz përmban disa fitoushqyes, antioksidantë dhe vitamina thelbësore për një shëndet të mirë. Gonxhet janë të pasura me flavonoidë siç janë rutina dhe kuercetina.

Kaperit përmbajnë edhe vitaminë A, niacinë, riboflavinë dhe minerale si kalciumi dhe bakri.

Kundër radikaleve të lira dhe problemeve të zemrës

Studiuesit kanë zbuluar që gonxhet e kaperit parandalojnë oksidimin e yndyrnave që ndodh gjatë gatimit dhe tretjes.

Përbërësit e tjerë të kaperit ndihmojnë në rigjenerimin e vitaminës E e cila shërben si antioksidant. Këto dy veti ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe qelizave të dëmshme.

Në mjekësinë popullore, pjesë të shkurres së kaperit janë përdorur kundër reumatizmës, për të ulur dhimbjet e stomakut dhe nxitur oreksin./AgroWeb