Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Përse mishi i pulës dhe ai kuq s‘duhen larë kurrë

Postuar: 21/11/2019 - 23:46

Që fëmijë një nga gjërat e para që na kanë mësuar se duhet të lajmë çdo gjë që hamë, përveç produkteve që janë të përpunuara.

Por janë tre produkte ushqimore që nuk duhen larë kurrë para konsumimit. Kjo sepse larja e tyre ka efekte negative për organizmin e njeriut.

Më poshtë po ju sjellim tre produktet që nuk duhen larë dhe arsyet përse.

Së pari mishi i pulës nuk duhet larë. Sipas mjekëve infektologë mishi i pulës nuk duhet larë, pasi bakteret që gjenden në lëkurën e saj, si salmonela dhe histeria, mund të shpërndahen kudo dhe t’ju shkaktojnë infeksione të rënda që mund t’u marrin jetën.

Së dyti edhe mishi i kuq nuk duhet larë. Edhe mishi i kuq ashtu si në rastin e mishit të pulës përmban baktere të shumta dhe nëse lahet ato shpërndahen.

Po ashtu këshillohet që shkrirja e tij, mos të bëhet në mikrvalë, por të lihet në një enë deri sa të shkri.

Dhe produkti i tretë ushqimor që nuk duhet larë janë kërpudhat. Ato nuk duhen larë dhe as të lihen në nje kohë të gjatë ujë, sepse humbasin vlerat ushqimore dhe kthehen në vatra infeksioni.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 19:49

Tani jemi në mes të dimrit dhe përtej entuziazmit të ardhjes së festave, dëborës së parë apo gjetheve që bien, dimri ka një anë tjetër më pak të këndshme.

Postuar: 07/12/2019 - 13:53

Rreth kafesë janë bërë shumë studime, ku shkencëtarë të ndryshëm kanë arritur në konkluzione dhe

Postuar: 07/12/2019 - 13:19

Hudhrat përdoren në të gjithë botën, por a e dini se përveçse mund ta përdorni në kuzhinë është g

Postuar: 06/12/2019 - 14:55

Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat janë shumë të rëndësishme për

Postuar: 06/12/2019 - 08:47

Imuniteti i njeriut ka nevojë për vitamina, minerale e antioksidantë, të cilat për fat të mirë mu

Postuar: 06/12/2019 - 08:47

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit

Postuar: 04/12/2019 - 14:45

Shkencëtarët besojnë se vaksina kundër HIV-it, virusi që e shkakton AIDS-in, mund të jetë në disp