Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pesë mënyrat kryesore si mund ta parandaloni shtimin në peshë gjatë dimrit

Postuar: 23/10/2018 - 07:19

 Gjatë dimrit të gjithë kanë probleme me shtimin në peshë. Kjo ndodh sepse gjatë verës ne jemi më të motivuar për të bërë aktivitete të ndryshme jashtë shtëpisë, ndërsa në dimër më së shumti pëlqejmë të qëndrojmë ngrohtë në batanije. Sapo mbërrin nëntori ne fillojmë menjëherë të konsumojmë ushqime të skuqura, ose të procesuara dhe përfundojmë duke shtuar shumë kilogramë në peshë. Megjithatë ka disa gjëra që mund të bëni në dimër për të mos patur këtë problem me peshën.

 

1.Konsumoni sa më shumë ujë

Duhet të pini çdo ditë 8-10 gota me ujë, sepse do t’u ndihmojë të largoni toksinat dhe yndyrën e tepërt nga trupi.

2.Shmangni konsumimin e patatinave

Në mënyrë kategorike nuk duhet të konsumoni ushqime të paketuara ose të skuqura. Në vend të patatinave konsumoni një banane, që përveçse është më e shëndetshme u jep dhe ndjenjën e ngopjes.

3.Tregoni kujdes me gjumin

Shtrihuni për të fjetur sa më shpejt dhe ngrihuni shpejt nga gjumi. Kjo do t’u bëjë më të shëndetshëm dhe të zgjuar.

4.I kushtoni vëmendje shëndetit mendor

Duhet të kontrolloni gjithmonë gjendjen tuaj emocionale, sepse stresi ndikon shumë në ushqyerje dhe në shtimin në peshë.

5.Konsumoni çdo ditë supë

Dimri është koha më e mirë që të konsumoni çdo ditë nga një supë, që janë të ulëta në kalori dhe u japin ndjesinë e të ngopurit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/03/2019 - 20:00

Lulja e kamomilit ka përfitime me të vërtetë të mahnitshme, të dobishme që nuk janë të kufizuara vetëm në përdorimin që bëjmë për qetësimin.

Postuar: 19/03/2019 - 19:46

Problemet me trupin mund të na i tregojnë edhe pjesë të ndryshme.Një ndër sëmundjet më të përhapu

Postuar: 19/03/2019 - 19:06

Xhinxheri është një aleat i shkëlqyer natyror kundër llojeve të ndryshme të sëmundjeve dhe në kët

Postuar: 19/03/2019 - 19:05

 Të gjitha ilaçet përmbajnë të paktën një përbërës që shkakton alergji.

Postuar: 19/03/2019 - 18:39

 Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur nëpër kuzhinat e të gjithë botës.

Postuar: 19/03/2019 - 16:51

Përkujdesja për gojën tuaj është e rëndësishme jo vetëm për dhëmbët, por për shëndetin tuaj të pë

Postuar: 19/03/2019 - 16:20

Do t’ju kenë dhënë shumë mendime se çfarë kripe duhet të përdorni së fundmi.