Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pesë rregullat e arta për dhëmbë të bardhë pa shkuar tek dentisti

Postuar: 16/04/2019 - 08:27

Jo vetëm që dhëmbët tuaj ju ndihmojnë të hani dhe të flisni, por ata mund të rregullojnë dhe pamjen tuaj. Nëse doni që ato të jenë të bardhë dhe të pastër gjithmonë ndiqni këto rregulla:

 
“Dieta” e dhëmbëve të bardhë: Nëse jeni dukë pirë verë, puro cigare ose çaj të zi ka shumë gjasa që të shihni dhëmbët me shenja të verdha ose të gjelbra. Me këtë “dietë” duhet të hiqni dorë nga çdo lëng me ngjyrë qoftë dhe coca-cola dhe çdo lëng me ngjyrë qoftë.
 
 
Ndryshoni kokën e furçës elektrike të paktën çdo dy deri në tre muaj për dhëmbë të shëndetshëm. Përndryshe, ju do të jeni vetëm duke transferuar bakteret në gojën tuaj. Sipas dentistit Harold Katz,mënyra më e mirë për t'i pastruar është duke e vendosur furçën tuaj të dhëmbëve në një kënd 45 gradë kundër mishit të dhëmbëve dhe duke e lëvizur butësisht me një lëvizje rrethore, sesa një lëvizje mbrapa e me radhë
 
Pastroni gjuhën tuaj: është shumë e rëndësishme për higjienën e gojës por dhe të dhëmbëve që të pastroni dhe gjuhën përveç dhëmbëve pasi ajo gjithashtu mban baktere të cilat duhen pastruar çdo ditë.
 
 
Hani ushqime që luajnë rolin e pastruesve: Ushqimet që janë të forta ose të freskëta ndihmojnë për të mbajtur dhëmbët e pastër ndërsa ju hani. Këto ushqime janë mollët, karotat të pagatuara selinoja dhe kokoshkat. Për rezultatet më të mira, nëse nuk keni mundësi të lani dhëmbët çdo vakt hani një nga këto që përmendëm më sipër.  
 
 
Sodë bukë: Lajini dhëmbët me sodë buke një herë në javë: Ajo do të heqë njollat dhe do të zbardh dhëmbët. Ju gjithashtu mund të përdorni kripën si një pastë dhëmbësh alternative. Vetëm sigurohuni që ta pështyni  atë kështu që nuk do ju  llogaritet si konsum natriumi!

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 19:02

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme.

Postuar: 18/06/2019 - 08:42

Ekziston një paralajmërim se ushqimi i përpunuar fast food që gjendet kudo dhe që përmban shumë k

Postuar: 16/06/2019 - 13:35

Kanceri, siç e dimë, është gjithmonë një e keqe për të gjithë. Ka kaq shumë faktorë të njohu

Postuar: 15/06/2019 - 12:47

Në kohën e Homerit, selinoja ishte simbol i bukurisë dhe gëzimit.

Postuar: 13/06/2019 - 11:26

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vd

Postuar: 12/06/2019 - 23:24

Studiuesit e mjekësisë e përcaktojnë pjesën trekëndëshe të fytyrës, pra zonën rreth gojës dhe hun

Postuar: 12/06/2019 - 14:45

Një studim i ri ka konkluduar që një dozë e vitaminës D, mund të ndihmojë në zvogëlimin e rritjes