Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pesë ushqimet ju mbrojnë nga dielli

Postuar: 19/05/2019 - 23:19

Më në fund retë gri do të largohen teksa stina e verës është vetëm disa ditë larg.Dielli i nxehtë i ditëve të verës është pikërisht  ajo çka të gjithë po presim për të bërë gati çantën e plazhit dhe ti drejtohemi detit.

 
Ndonëse shumë prej nesh janë në dilemë se cili krem plazhi do të ishte më i përshtatshmi për lëkurën tonë dhe për të na dhënë ngjyrën perfekte të lëkurës pa e dëmtuar atë, disa të tjerë bëjnë një zgjidhje ndryshe, duke iu drejtuar frigoriferit.
 
Sipas dermatologëve, disa ushqime ndihmojnë lëkurën tonë të qëndrojë e freskët dhe e shëndetshme.
 
KONSUMI I ANTIOKSIDANTËVE
 
Domatet
 
 Domate janë një burim i shkëlqyer i likopenit, një pigment antioksidant që mund të luajë një rol në mbrojtjen e djegies nga rrezet e diellit.
 
PATATET E ËMBLA DHE SPINAQI
 
Patatet e ëmbël dhe spinaqit janë të pasura me beta carotene , një karotenoid që ndihmon reduktimin e skuqjes në lëkurë kur ajo është e ekspozuar ndaj dritës UV. Spinaqi gjithashtu është i pasur me lutein, një tjetër karotenoid që mbron lëkurën.
 
LULESHTRYDHE, BORONICA, MANAFERRAT, RRUSHI I KUQ DHE SHEGA
 
Këto fruta ofrojnë polifenole mbrojtëse nga dielli: Melmesat, luleshtrydhet dhe shega japin acid ellagik, ndërsa rrushi i kuq është i pasur me resveratrol.
 
PORTOKALL, QITRO DHE KIVI
 
Portokall, qitro dhe kivi janë të pasura me vitaminë C, e cila mbron dëmtimin e radikaleve të lira nga dielli që mund të shkaktojë plakjen e lëkurës.
 
 ARRORET
 
Këto omega-3 të bazuara në bimë janë gjithashtu të rëndësishme për shëndetin e lëkurës . Arroret parandalojnë humbjen e lagështisë së qelizave, të cilat e mbajnë lëkurën e freskët si dhe janë burim i vitaminës antioksidante, mbrojtëse e lëkurës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 19:02

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme.

Postuar: 18/06/2019 - 08:42

Ekziston një paralajmërim se ushqimi i përpunuar fast food që gjendet kudo dhe që përmban shumë k

Postuar: 16/06/2019 - 13:35

Kanceri, siç e dimë, është gjithmonë një e keqe për të gjithë. Ka kaq shumë faktorë të njohu

Postuar: 15/06/2019 - 12:47

Në kohën e Homerit, selinoja ishte simbol i bukurisë dhe gëzimit.

Postuar: 13/06/2019 - 11:26

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vd

Postuar: 12/06/2019 - 23:24

Studiuesit e mjekësisë e përcaktojnë pjesën trekëndëshe të fytyrës, pra zonën rreth gojës dhe hun

Postuar: 12/06/2019 - 14:45

Një studim i ri ka konkluduar që një dozë e vitaminës D, mund të ndihmojë në zvogëlimin e rritjes