BREAKING NEWS

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke bërtitur njëzëri: Rama ik!

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke
x
BREAKING NEWS

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë drejt spitalit

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë
x
BREAKING NEWS

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së rrëfen tmerrin: Ishte i dehur, iu hodha sipër dhe i kapa armën pasi...

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së
x
BREAKING NEWS

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin Elbasan-Tiranë

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin
x
BREAKING NEWS

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD akuzon ashpër kryeministrin dhe publikon foton: Ja çfarë po përpiqet të bëjë Rama

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD
x
BREAKING NEWS

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat javën e ardhshme

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit të The Sun: Rama nuk po bën asgjë për të parandaluar shpopullimin dhe trafikimin e qytetarëve

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit
x

Shëndeti

Pija “e perëndive”, sekretet e ilaçit që buron nga rrushi dhe efektet anësore

Pija “e perëndive”, sekretet e ilaçit që buron nga

Se vera është e shëndetshme nuk duhet të flasim shumë. Me arsye quhet pije e perëndive. Vera është e shëndetshme për trupin, mendjen dhe shpirtin. Me këtë pajtohen edhe të gjithë mjekët. Por, ndikimi i verës në shëndetin e njerëzve nxit pyetje dhe përgjigje shumë kontroverse.

Deri sot janë bërë shumë studime mbi ndikimet pozitive dhe negative të verës në përgjithësi në organizmin e njeriut.

Ndonëse nuk jam mjek, megjithatë, qëndroj pas shqetësimeve mjaft pozitive të shumë konsumatorëve të verës. Megjithatë duhet t’i përmbahemi disa kushteve!

Ai i cili shijon rregullisht verë, duhet të ketë një dietë të ekuilibruar me ushqime mesatare, dhe duhet të ketë lëvizje të mjaftueshme.

Në këshillat e forumit gjerman “ëein und gesundheit” (Vera dhe shëndeti), thuhet se, një ditë në javë mund të bëni një pauzë pa përdorimin e verës.

Shumë ekspertë të tjerë, këshillojnë edhe deri dy ditë në javë.

Dashamirët e verës, nuk duhet të tejkalojnë masën e moderuar të konsumimit të verës. Sigurisht për meshkujt – 32 gram alkool në ditë, është një masë e padëmshme. Kjo masë korrespondon me 3 deri 4 dl verë, kurse për femrat, mjaftojnë 2 deri 3 dl verë në ditë.

Konsumuesit të cilët nuk i përmbahen masës së moderuar, e ekspozojnë veten ndaj rreziqeve serioze.

Masa e lartë e alkoolit dëmton mëlçinë, ndikon keq në sistemin e imunitetit, rrit rrezikun e kancerit në zgavrat e gojës, në laring, faring dhe në ezofag.

Dozat e tepruara nga vera e bardhë, sidomos nga ato verëra që janë përfituar nga rrushi jo i pjekur mirë, ose i trajtuar me doza të larta të acidit sulfuror, vjen deri te rreziku nga sëmundja e artritit (Arthritis), sipas klinikës së Reumatologjisë të universitetit të Cyrihut. Vera ndikon në gjumin jo të rehatshëm, nxit shqetësime dhe rrit pulsin.

Verërat me përmbajtje të larta të acidit sulfuror, janë përgjegjëse gjithashtu për shumë pasoja në shëndet.

Sipas studimeve të ndryshme, vera si pije e shëndetit, mund të jetë mjaft e dobishme. Pra, konsumuesit e moderuar të verës, jetojnë më gjatë se ata që nuk pinë fare. Në mënyrë të suksesshme, vera, zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër (infarktit).

Vlerat e verës duhet të konstatohen me vetëdije të lartë, pasi nuk ka ndonjë pije tjetër më të gjithanshme se kjo.

Sipas motos së poetit gjerman Johann ëolfsgang von Goethe, “Jeta është shumë e shkurtër për të pirë verë të keqe”, unë sugjeroj që, më mirë është të pini pak dhe të shijoni verën e cilësisë së lartë.