BREAKING NEWS

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron jetë e mitura

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron
x
BREAKING NEWS

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora: Asgjë nuk mund të na ndalojë

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora:
x
BREAKING NEWS

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush ndërmerr rreziqe të mëdha, dëshmitë e para

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush
x
BREAKING NEWS

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin, paralajmëron momentin e shumëpritur nga shqiptarët: Është koha që kërkon shpagimin moral ndaj gjithkujt që...

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin,
x
BREAKING NEWS

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet emocionuese dhe jep mesazhin e FUQISHËM

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet
x
BREAKING NEWS

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej drejt Tiranës, reagon Policia

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej
x
BREAKING NEWS

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i njohur plas ‘bombën’ për Presidentin: Ja si Ilir Meta vidhte lekët me thasë!

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i
x
BREAKING NEWS

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër kthesë, kamerat e sigurisë rrëzojnë truprojën dhe zbulojnë të vërtetën, hidhet dritë mbi atë çfarë ndodhi në orët e vona

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër
x

Shëndeti

Pija e shijshme që mund të lehtësojë dhimbjen

Pija e shijshme që mund të lehtësojë dhimbjen

Pija e kakaos është treguar të jetë jashtëzakonisht e dobishme për trupin e njeriut në aspektin e shëndetit dhe funksioneve themelore, nga lehtësimi i lodhjes së shkaktuar nga skleroza e shumëfishtë deri në luftimin e mosfunksionimit të organeve. Megjithatë, ai gjithashtu provon të jetë një qetësues i fortë kundër dhimbjeve të këmbëve.

Sipas një studimi të vogël të botuar në Circulation Research, konsumi i kakaos së nxehtë ishte i lidhur me lehtësimin e dhimbjeve të këmbëve tek pacientët e moshuar me sëmundje arteriale periferike (PAD).

Sëmundja arteriale periferike shkaktohet kur akumulimi i yndyrës pengon qarkullimin normal të gjakut në arteriet periferike, me shfaqje më të shpeshtë të sëmundjes në këmbë. Dhimbja për pacientët me këtë sëmundje bëhet më e fortë kur ecni.

Në studim, studiuesit u dhanë 44 njerëzve një pije kakao të projektuar posaçërisht tri herë në ditë për gjashtë muaj. Në fund të eksperimentit, pacientët që pinin pije speciale ishin në gjendje të ecnin në një distancë prej rreth 42.5 metra më gjatë se ata që pinin të njëjtën sasi të një pije tjetër pa kakao. Përveç kësaj, konsumi i kakaos përmirësoi funksionimin e muskujve dhe rrjedhjen e gjakut në këmbë.

Megjithëse dy pijet e ndryshme u krijuan posaçërisht për studimin, epërsia e pijeve të kakaos duket se është siguruar nga një përbërës në këtë të fundit, i cili ndihmon qelizat e muskujve të përdorin oksigjenin në mënyrë më efikase, spekulojnë studiuesit.