Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pini urgjentisht ujë të kripur dhe do të befasoheni nga ajo që do t’i ndodhë trupit tuaj

Postuar: 12/11/2018 - 20:10

Përparësitë e ujit me limon apo me uthull të mollës janë të njohura. Në vend të këtyre lëngjeve gjithnjë e më tepër njerëz në kohë të fundit po i kthehen ujit të kripur. Shpesh dëgjojmë se si kripa e përdorur me sasi të tepruar është e keqe për shëndetin tonë, por rrallë flitet për përparësitë e saj dhe ndikimin pozitiv në organizëm.

Më saktësisht, kombinimi i kripës së pastër të detit dhe ujit si pjesë e ushqimit të rregullt mund të rigjenerojë organizmin tonë duke i falënderuar mineraleve në këtë lëng dhe vlerave të mëdha ushqimore.

Përzieni 3 dcl ujë me një gisht të vogël krip dhe pini gjatë mëngjesit apo gjatë ditës, dhe në vazhdim lexoni se cilat janë përparësitë e ujit të njelmët.

Hidratimi i duhur

Është e njohur se është e mundur që të pihet tepër ujë, dhe në atë rast vjen deri te mungesa e natriumit e cila sjellë deri te hiponatremia (ulja e koncentrimit të natriumit në gjak). Kripa njëkohësisht e ndihmon trupin që të absorbojë ujin dhe të mbajë bilancin e natriumit në organizëm.

Detoksikifikimi

Uji i kripur përmban minerale të cilat ndihmojnë në detoksifikim natyral të trupit dhe qitjen e toksikeve të dëmshme, dhe gjithashtu ka karakteristika antibakteriale, prandaj i largon bakteret nga organizmi.

Tretja

Kripa aktivizon gjëndrat në gojë të cilat më pas lirojnë proteinën e cila ndihmon në shpërbërjen e ushqimit dhe kështu mjaft e lehtësojnë procesin e tretjes. Me këtë lëng ndjenja e fryrjes do të jetë vetëm kujtesë.

Gjumi

Për ata që vuajnë nga pagjumësia, uji i njelmët mund të jetë zgjidhja për këto probleme të pakëndshme. Mineralët natyral në krip e qetësojnë trupin dhe sistemin nervor dhe e zvogëlojnë nivelin e kortizolit në trup, të ashtuquajturit hormon i stresit i cili shpesh nuk na lë të flemë.

Lëkura

Të gjithë ne dëshirojmë që ta kemi lëkurën e shëndosh dhe të bukur, ndërsa për këtë na ndihmojnë mineralet të cilat i gjejmë në krip. Ato i reduktojnë puçrrat, dhe e mbajnë lëkurën të butë dhe të pastër. Shumë njerëz me të parën mund të vërtetojnë se uji i detit ndikon shumë  mirë në lëkurë, ndërsa një gotë e ujit të njelmët mund të ndihmojë nga brenda në regjenerimin e lëkurës.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 12:53

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme. Një numër i madh i njerëzve në të gjithë botën janë të prekur nga kjo sëmundje, e cila në disa raste bëhet e rrezikshme për jetën.

Postuar: 24/05/2019 - 11:13

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gj

Postuar: 24/05/2019 - 09:19

Kinezët e kanë praktikuar artin e masazhit terapeutik të këmbëve për rreth 5,000 vjet.

Postuar: 24/05/2019 - 08:50

Më poshtë do gjeni pesë ushqimet që nuk duhet të konsumoni në qoftë se keni pësuar të paktën për

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në d

Postuar: 23/05/2019 - 07:26

Ushqyerja në syfyr është shumë e rëndësishme pasi koha e agjërimit është e gjatë.

Postuar: 22/05/2019 - 21:09

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëv