BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x
BREAKING NEWS

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të ‘Shëndetësisë’

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të
x
BREAKING NEWS

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e rëndësishëm Roland Bejkos

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e
x
BREAKING NEWS

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e Shërbimit të Provës dhe i jep urdhrat e prerë: Nuk jeni të paprekshëm, porosia ime një dhe e vetme!

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e
x
BREAKING NEWS

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente, ia beson Shkodrën krahut të tij të djathtë (EMRI)

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen
x

Shëndeti

Po luftoni me djersitjet gjatë natës? Ja çfarë trajtimi mund të merrni dhe si duhet të veproni

Po luftoni me djersitjet gjatë natës? Ja çfarë trajtimi

Ju futeni në shtrat të rehatshëm dhe komod, me pizhame dhe batanije të shtruara gati për një gjumë të mirë, vetëm për ta gjetur veten të zgjuar në mes të natës, duke pikuar djersë dhe duke hedhur të gjitha mbulesat tuaja.

Ky është mallkimi i djersitjeve gjatë natës – dhe shumëve u ka shkatërruar një komplete të bukur pizhamesh, si dhe ju shqetëson gjumin, gjë që mund të ketë efekte anësore të menjëhershme shëndetësore.

Pse ndodhin djersitjet e natës?
Së pari, le të jemi të qartë: është krejtësisht normale të djersitësh gjatë natës. Djersitim gjatë gjithë kohës dhe shtimi i shtratit të ngrohtë dhe pizhameve mund ta bëjë këtë më të dukshme.

Ndërsa mund të mendoni se djersitja e gjumit do të ishte më problematike gjatë verës, ajo në fakt mund të bëhet më problematike në dimër.

“Temperaturat bien dhe ne fillojmë të mbështillemi në shtresa, të rrisim ngrohjen qendrore dhe të mbështillemi në jorganin tonë të rëndë, gjë që në disa raste çon në djersitje të madhe nën sqetull gjatë gjumit – duke e lënë shtratin të lagësht dhe dhomën e gjumit me aromë të keqe”, shpjegon Dr. Baldeep Farmah, mjek estetik dhe themelues i Dr. Aesthetica.

Por djersitjet e natës bëhen problem kur ajo djersitje gjatë natës bëhet e tepërt – mendo rrobat e njomura dhe çarçafët e djersitur – dhe ndodh edhe kur nuk është ngrohtë.

Ia vlen të flisni me mjekun tuaj të përgjithshëm nëse jeni duke përjetuar rregullisht djersitje gjatë natës, qoftë edhe vetëm për të kontrolluar se nuk ka ndonjë gjë të keqe që mund t’i shkaktojë ato.

Nëse ata mendojnë se djersitjet e natës janë një efekt anësor i mjekimit, ata mund të rekomandojnë një alternativë. Për ata që kalojnë në menopauzë, një mjek mund të rekomandojë terapi hormonale.

Ju gjithashtu mund të reduktoni djersitjet gjatë natës në shtëpi duke shmangur shkaktarët, si stresi, alkooli, ushqimet pikante, pirja e duhanit dhe batanijet e rënda. Provoni të vishni pizhame të bëra nga pëlhura si pambuku ose mëndafshi, dhe të ulni ngrohjen qendrore të shtëpisë tuaj gjatë natës