BREAKING NEWS

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se shkolla

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se
x
BREAKING NEWS

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...", Karamuço zbulon metodat e reja që po përdorin trafikantët

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...",
x
BREAKING NEWS

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri Kim-Damian Gjiknurit? Kreshnik Spahiu zbulon prapaskenat

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri
x
BREAKING NEWS

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë dhe zbardh prapaskenat: Konfrontimi me amerikanët në hotel

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas
x
BREAKING NEWS

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare Penale

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare
x
BREAKING NEWS

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh detaje nga dosja, si u zbulua lidhja e kryebashkiakut të Bulqizës me biznesmenin që i dha tenderin

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh
x
BREAKING NEWS

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të PS-së: Ju rrëfej takimet në tunel

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të
x
BREAKING NEWS

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe rrëfen kërcënimin e Vuçiç

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe
x

Shëndeti

Po stërviteni rregullisht por nuk keni rezultat tek të pasmet tuaja?! Ja se ku po gaboni!

Po stërviteni rregullisht por nuk keni rezultat tek të pasmet tuaja?!

Keni bërë squats, deadlifts, lunges dhe gjithçka tjetër por prapë nuk dalloni dot asnjë ndryshim te të pasmet tuaja. Sipas trajnerit Mohamed Bounaim, ka një sërë arsyesh pse muskujt tuaj glutealë nuk po arrijnë rezultatet që dëshironi, pavarësisht nga puna e vështirë që duket se po bëni. Fillimisht, është e rëndësishme të theksojmë se muskujt që ndodhen tek të pasmet nuk duhen vetëm për arsye estetike.

Muskujt glutealë duhet të jenë të fortë sepse mbështesin legenin, pjesën e poshtme të shpinës dhe gjunjët. Ata janë gjithashtu të rëndësishëm për të na ndihmuar të qëndrojmë drejt, të vrapojmë dhe të ecim, si dhe të ruajmë ekuilibrin me njërën këmbë.

Ndërkaq, nëse përpjekjet tuaja për të bërë të pasme nuk po funksionojnë, ndoshta jeni duke i bërë gabim ushtrimet, jeni duke u marrë vetë me një tip ushtrimi, nuk jeni të qëndrueshëm, kërkoni rezultate shpejt, nuk hani shëndetshëm, nuk po përdorni llastiqe (booty bands) dhe nuk jeni konsultuar kurrë me një ekspert.

Sa kilogramë muskuj vërtet mund të shtojë dikush brenda një muaji? Sebastien Lagree, bodybuilder i njohur, thotë se mund të shtoni gjysmë kilogramë apo një kilogram muskuj në muaj. Sipas tij, kjo është shumë e mundshme të arrihet, nëse bëni ushtrime me pesha. Ju mund të shtoni deri në 7 kilogramë muskuj brenda vitit të parë në mënyrë natyrale.