Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Praktikë shekullore/ Pirja e urinës kuron disa sëmundje

Postuar: 07/09/2018 - 21:11

Pirja e urinës, aplikimi i saj në lëkurë dhe madje edhe larja e syve me të është me sa duket një praktikë shekullore që besohet se kuron disa sëmundje.

“Martirët” që kanë marrë guximin të ndjekin këtë stil të çuditshëm jetese kanë rrëfyer më në fund se pse e pinë urinën e tyre në vend që ta lenë aty ku e ka vendin, në tualet.

Dhe, falë këtyre blogerëve të shëndetit që e promovojnë këtë praktikë, shumë njerëz po kthehen në tualet për përfitimet e tyre shëndetësore.

Christo Dabraccio, një meteorolog nga Idaho, thotë se pirja e urinës e ndihmoi të humbte 30lbs (13.6kg) dhe e bëri atë të ndihej si ‘Superman’.

Pasi pa rezultatet e mira, ai ia sygjeroi gjetejen e tij piktores Julia Sillaman të cilës i bëri mrekullia për aknet që kishte në fytyrë. Ajo madje pretendon se duke pirë urinën e saj ka humbur deri më tani, 11.3kg.

Ideja është që urina përmban përbërës që mund të riabsorbohen për të përmirësuar aftësinë e trupit për të luftuar sëmundjet si dhe efekte të tjera detoksifikuese.

Por pretendimet kanë lënë një shije të hidhur në gojën e ekspertëve, të cilët argumentojnë se nuk ka prova shkencore për të mbështetur pirjen e urinës dhe se në fakt mund të jetë e dëmshme.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 19

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2018 - 07:25

 Migrena është një sëmundje shumë e rëndë për të gjithë ata që e kalojnë. Kjo është një sëmundje që lidhet ngushtë me funksionin e trurit dhe zakonisht zgjat nga 4 orë deri në tre ditë.

Postuar: 14/11/2018 - 22:56

Në lashtësi, luani i zemrës ose siç njihet “Leonurus cardiaca”, është përdorur për të

Postuar: 14/11/2018 - 22:29

Të zgjohesh në mes të natës e të shohesh që jastëku, çarçafët e rrobat janë bërë qull në djersë,

Postuar: 14/11/2018 - 22:21

Sapo të hetoni simptomat e para, thërrisni ndihmën, mirëpo para se të arrijë ndokush tek ju, duhe

Postuar: 14/11/2018 - 22:06

Nëse keni probleme me pagjumësinë, Ka edhe një teknikë tjetër që ia vlen ta provoni.

Postuar: 14/11/2018 - 21:44

Dhimbjet menstruale janë po aq të rrezikshme dhe të dëmshme sa një atak kardiak.

Postuar: 14/11/2018 - 21:27

Çdo aktivitet që përfshin lëvizjen ndihmon për t’u dobësuar.