BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x
BREAKING NEWS

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga atentati në Fushë- Krujë: E njëjta skuadër i bëri atentatin edhe...

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga
x

Shëndeti

Preferoni të qëroni frutat para se t'i konsumoni? Ja çfarë vitaminash humbisni nga lëkura e tyre

Preferoni të qëroni frutat para se t'i konsumoni? Ja

Preferoni t’i qëroni frutat dhe perimet përpara se t’i hani? Edhe pse shumica prej nesh zgjedhin këtë taktikë për të shmangur mbetjet e pesticideve që mund të fshihen në lëkurë, ndoshta duhet të kemi parasysh lëndët ushqyese që po i mungojnë.


Siç shpjegon Kirsty Hunter, Lektore e Lartë në të Ushqyerit, Universiteti i Nottingham Trent, në artikullin e saj në The Conversation, lëkurat e tyre përmbajnë komponime të vlefshme si vitamina, minerale, fitokimikate dhe antioksidantë. Nëse nuk konsumojmë sasi të mjaftueshme të këtyre elementëve të rëndësishëm, rrezikohemi nga sëmundje kronike si sëmundjet kardiovaskulare dhe diabeti i tipit 2.

Në fakt, deri në vitin 2017, Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi se afërsisht 3.9 milionë vdekje në vit në mbarë botën janë për shkak të konsumit të pamjaftueshëm të frutave dhe perimeve.
Sipas profesorit, zgjidhja e problemit të konsumit të ulët të lëndëve ushqyese mund të fshihet në lëkurën e produkteve të natyrës. Siç shpjegon ai, vitamina C, vitamina B2 , por edhe minerale si hekuri dhe zinku, gjenden në lëvozhgën e shtatë rrënjëve: panxhari, mustarda, karota e egër, patatja e ëmbël, rrepka, xhenxhefili dhe patatja e bardhë.


Sa i përket mollëve me lëkurë , ato përmbajnë 15% më shumë vitaminë C, 267% më shumë vitaminë K, 20% më shumë kalcium, 19% më shumë kalium dhe 85% më shumë fibra sesa homologët e tyre pa lëkurë, sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë. Përveç kësaj, shumë lëvozhgë janë të pasura me fitokemikale biologjikisht aktive, si flavonoidet dhe polifenolet, të cilat kanë veti antioksiduese dhe antimikrobike.

Një arsye tjetër për të mos nxituar për të hedhur lëvozhgën është mbrojtja e mjedisit. Sipas Organizatës së OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë, mbetjet ushqimore, duke përfshirë lëkurën, krijojnë 8%-10% të emetimeve globale të gazeve serrë.

Pra, pse zgjedhim eksfolimin? Nga njëra anë, ka kuptim që pjesët e jashtme të frutave, të cilat nuk janë të ngrënshme ose jo të këndshme për shijen, si banania, pjepri, ananasi, mango, avokado, qepa dhe hudhra, nuk duhet të konsumohen. Megjithatë, shumë herë nuk ka problem të hani lëkurën, si kastraveci, kivi, patatja, panxhari dhe patatja.

Po pesticidet?

Larja e plotë e frutave dhe perimeve të freskëta është thelbësore për të hequr pesticidet, papastërtitë dhe kimikatet, sipas rekomandimeve të Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave. Mbetjet e pesticideve mbahen përfundimisht në ose pak nën sipërfaqe, megjithëse kjo ndryshon sipas llojit të frutave. Prandaj, rekomandohet edhe përdorimi i një furçe të fortë.

Gatimi, veçanërisht zierja dhe zierja me avull, mund të largojë gjithashtu mbetjet kimike. Por jo të gjitha mbetjet e pesticideve hiqen duke larë dhe gatuar. Por me pak kërkime dhe kreativitet, ju mund të ndihmoni në reduktimin e mbetjeve dhe rritjen e konsumit të frutave dhe perimeve.