BREAKING NEWS

70-vjeçari Hidhet nga 40 m lartësi në Gjirokastër (EMRI)

x

Shëndeti

Probleme me aciditetin në stomak? Luftojeni përmes këtyre ushqimeve

Acidi në stomak, për fat të keq, është një çrregullim shumë i zakonshëm që mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm. Për shembull, mund të jetë rezultat i dietës së varfër, stresit të tepruar ose problem për shkak të marrjes së medikamenteve të caktuara.
 
Zakonisht, kush vuan prej tij, ndjen një ndjesi djegieje dhe dhimbje në stomak dhe ka vështirësi në tretje. Në fakt, për të luftuar aciditetin e stomakut duhet të përfshini në ushqimet tuaja dietën anti-aciditet!
 
Xhinxhefili- Numri një i ushqimeve anti-acid! Xhinxhefili, i rekomanduar edhe gjatë shtatzënisë, mund të ndihmojë për të eliminuar problemin. Ajo mund të merret në formën e çajit bimor, ëmbëlsirat në shtëpi ose të hani një copë të vogël direkt në mëngjes sapo të zgjoheni.
 
Karota- Një shërim i vërtetë për shëndetin, sepse ato japin një efekt qetësues për trupin dhe janë të përsosura kundër urthit. E përkryer edhe për thonjtë dhe flokët e shëndetshëm dhe të fortë.
 
Banane- Asnjëherë mos e ekzagjeroni, por një banane në ditë mund të ndihmojë në eliminimin e acidit të stomakut: ky frut, në fakt, përmirëson tretjen!