BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Shëndeti

Probleme me stomakun, 6 produktet që nuk duhet t'i "vëmë në gojë"

Probleme me stomakun, 6 produktet që nuk duhet t'i

Ka dy lloje të ulçerave të stomakut. Ulçera peptike të cilat janë plagë të stomakut dhe duodenale të cilat janë plagë që zhvillohen në pjesën e sipërme të zorrëve.

Shkaku i ulçerave të stomakut është kryesisht një infeksion me (H. pylori). Raste të tjera mund të përfshijnë përdorim afatgjatë të ilaçve si aspirina, ibuprofen dhe naproxen natriumi.

Në mënyrë që të lejoni që trupi juaj të shërojë ulçerën e stomakut shpejt, atëherë sigurohuni që të shmangni ushqimet e mëposhtme.

Alkooli u zbulua të ishte një shkak kryesor për ulçera peptike kur konsumohej në sasi të mëdha; gjithashtu alkooli mund të përkeqësojë shenjat për një ulçer ekzistuese.

Kafja, si dhe të gjitha pijet me kafeinë duhet të shmangen nëse vuani nga ulçera e stomakut. Ndërsa kafja nuk shkakton ulçerat e stomakut, kafeina dhe subst anca të tjera që gjenden në kafe mund të irritojnë ulçera ekzistuese, sepse shkaktojnë një rritje në acidet e stomakut dhe përshpejtojnë zbrazjen e stomakut.

Keqkuptimi i zakonshëm që ushqimi i djegur mund të shkaktojë ulçera në stomak, në radhë të parë, provohet se është gabim, megjithatë ngrënia e ushqimeve me erëza irritojnë stomakun dhe mund të përkeqësojnë shenjat me një ulçer ekzistuese.

Pacientët me ulçera peptike duhet të shmangin mishin e kuq, mishi Iikuq merr kohë për t’u tretur dhe përmbajtja e yndyrës dhe e proteinave të gjetura në mish të kuq bëjnë që stomaku të lëshojë më shumë acide gjatë tretjes dhe prezenca për një kohë të gjatë e acidit mund të irritojë gjendjen ekzistuese të ulçerës.

Shumica e pijeve të gazuara irritojnë zorrët dhe stomakun. Pijet e gazuara përmbajnë acid etik dhe ëmbëlsues që rrisin nivelin e aciditetit në stomak.

Disa pacientë thonë se qumështi i ftohtë i ndihmon me dhimbjet, megjithatë ky lehtësim mund të jetë shumë i përkohshëm, pasi qumështi është i pasur me yndyrë dhe proteina që inkurajojnë stomakun për të prodhuar më shumë acide.