Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pse disa i kanë venat aq të dukshme mbi lëkurë? Kur duhet të shqetësoheni dhe kur jo

Postuar: 18/10/2018 - 14:04

Venat tona paraqesin një sistem të valvulave që kryejnë një funksion të rëndësishëm të dërgimit të gjakut nga trupi në zemër. Normalisht, ne nuk mendojmë për venat tona deri në momentin që i shohim ato dukshëm mbi lëkurën tonë.

Nëse venat tuaja bëhen të dukshme dhe nuk e kuptoni se pse ndodh kjo gjë, mos u shqetësoni!  Ndonjëherë mund të na tregojnë për disa probleme shëndetësore, por në shumë raste ato kanë shkaqe natyrore që nuk janë të rrezikshme për shëndetin tuaj, sipas shije.al.

Ja disa arsye pse venat bëhen të dukshme:

1. Venat e dukshme janë shumë normale për disa tipe lëkurash
Specialistët thonë se njerëzit me lëkurë të pastër kanë më shumë gjasa të kenë vena të dukshme sesa ata me tone më të errëta të lëkurës. Lëkura e hollë mund të jetë gjithashtu një arsye. Teksa plaken, shtresa e yndyrës nën lëkurë bëhet e hollë. Kjo është arsyeja pse njerëzit e moshuar shpesh kanë venat që dallohen lehtë në duar, këmbë dhe në pjesët e tjera të trupit. Përveç kësaj, venat e disa njerëzve zakonisht qëndrojnë më pranë sipërfaqes së lëkurës së tyre.

2. Venat mund të bëhen më të dukshme pas stërvitjes (sidomos tek personat me muskuj të zhvilluar)
Venat mund të theksohen edhe gjatë shtatzënisë. Janë një çështje me të cilën përballen shumë gra shtatëzëna dhe nuk ka asgjë për t'u shqetësuar. Vëllimi i gjakut i një gruaje shtatzënë është më e lartë se ajo e një gruaje jo shtatzënë dhe venat mbajnë lart këtë sasi të shtuar të gjakut. Nëse përjetoni venat e dukshme gjatë shtatzënisë, por ju kurrë nuk i keni pasur ato më parë, ndoshta do të 'zhduken' pas lindjes.

3. Venat janë normale nëse keni yndyrë të ulët të trupit.
Yndyra e ulët e trupit gjithashtu mund të jetë një arsye për venat tuaja të dukshme. Njerëzit e dobët kanë një shtresë të hollë dhjami nën lëkurën e tyre dhe kjo shtresë e hollë e yndyrës nuk mund të mbulojë plotësisht venat që i bën ato më të dukshme.

4. Ka raste kur venat e dukshme janë arsye për të vizituar mjekun
Në shumë raste venat e dukshme  janë normale dhe të shëndetshme dhe nuk ka asgjë për t'u shqetësuar. Por nëse shoqërohen nga simptoma të tjera si dhimbja e gjoksit, gulçimi, ulçera pranë venave ose vena të fryrë, duhet të vizitoni një mjek. Këto simptoma mund të shkaktohen nga probleme shëndetësore të tilla si venat me variçe, tromboflebiti dhe sëmundjet venoze. Ato nuk duhet të injorohen!

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2019 - 09:39

Diabeti është një sëmundje epidemike, e cila kohët e fundit po shfaqet në mjaft raste edhe pse mjekët janë gjithmonë të angazhuar me trajtimin e saj. Por ekzistojnë dy lloje diabeti. Diabeti i tipit 1.

Postuar: 21/01/2019 - 09:19

Misri, një produkt me shumë vlera që mund ta përdorni në gjitha vaktet e ditës suaj, pasi ka një

Postuar: 21/01/2019 - 07:59

Nëse rutina jonë e kozmetikës është gjithnjë në ndryshim, përse të mos jenë dhe disa zakone të tj

Postuar: 20/01/2019 - 23:20

Një ilaç për lënien e duhanit i bazuar në një proteinë që gjendet në tokë mund të ndihmojë duhanp

Postuar: 20/01/2019 - 23:10

Burrat dhe gratë janë të ekspozuar në mënyrë të barabartë ndaj sëmundjeve të zemrës, por shkaqet

Postuar: 20/01/2019 - 22:36

Duke parë që sa vijmë dhe shëndoshemi, jo vetëm që na shqetëson dhe na mërzit, por gjithashtu mun

Postuar: 20/01/2019 - 22:00

Në shumë kultura hudhra përdoret për infeksionet vaginale dhe probleme të tjera që lidhen me shën