BREAKING NEWS

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me Amerikën, ishte aq mendjelehtë. Shpëton vetëm nëse ikën në...

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia bën lëvizjen e menjëhershme

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia
x
BREAKING NEWS

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë ambasadorja Yuri Kim, paralajmëron aksion kundër zyrtarëve të korruptuar: Askush nuk është mbi ligjin!

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron zhvillime: Drejtësia e re po vepron! E gjithë armata e punonjësve të drejtësisë ishte e lidhur me...

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën
x
BREAKING NEWS

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon kush e ka radhën pas Sali Berishës dhe paralajmëron ‘TËRMET’ në skenën politike shqiptare: Ky politikan është një model skizofrenik. Rama mund të detyrohet të...

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon
x
BREAKING NEWS

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon vendimet marra

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon
x
BREAKING NEWS

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në drejtësi”, Klodiana Lala zbulon informacione për vendndodhjen e ish-kryeprokurorit: Më kanë ardhur foto! Avokati paraqiti akt ekspertimin, vuan nga një sëmundje e…

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në
x
BREAKING NEWS

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën, ja çfarë ndodh nëse nuk paraqitet ish kryeprokurori pasi ka një javë që është larguar jashtë vendit

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën,
x

Shëndeti

Pse nuk duhet të pini kafe me stomak bosh

Pse nuk duhet të pini kafe me stomak bosh

Shumë njerëz janë mësuar ta pinë kafen me stomak bosh, gjë që nuk është e mirë për trupin e tyre.

Edhe nëse kafja ka një efekt pozitiv në disponimin, funksionin e trurit dhe performancën atletike, pirja me stomak bosh është një zakon i dëmshëm.

Ehe nëse nuk ndjehesh i uritur kur zgjohesh ose para se të pish kafen, përpiqu të hash diçka për të mbajtur qëndrueshmërinë e sheqerit në gjak.

Shihni edhe dy efekte të tjera të pirjes së kafesë me stomak bosh:

Një tjetër efekt i rëndësishëm  është rritja e shanseve për të marrë peshë. Sidomos ata që e kanë të përditshme kafen e mëngjesit, duhet të jenë të vetëdijshëm se prishin nivelet e insulinës, duke çuar në dëshirën për ushqime me yndyrë të lartë dhe sheqer.

Antioksidantë, të cilët përmbajnë sasi të mëdha kafeje, shoqërohen me një lloj acidi (acid klori gjenik) që gjendet në shumë fruta.

Një filxhan kafe të thjeshtë me stomak bosh stimulon sekretimin e acidit klorhidrik në traktin e tretjes. Kur stomaku është bosht, ka të ngjarë që konsumimi i kafesë të çojë në rritjen e nivelit të acidit në stomak dhe të vjella.