BREAKING NEWS

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria kibernetike, Shqipëria u sulmua nga Irani

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x
BREAKING NEWS

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve në spitalin e Fierit dhe mbajtja peng e Xhamisë së Namazgjasë, si ndryshoi qëndrim Edi Rama për gylenistët pasi Erdogan filloi të tërhiqte investimet në Shqipëri

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve
x
BREAKING NEWS

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave të Gylenit, te blerja e dronëve 40 milionë euro nga dhëndri i Sulltanit turk

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave
x
BREAKING NEWS

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim vizitë blic te spiuni Ilir Metaj, ish-Presdeinti distancohet nga “non grata” Sali Berisha

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim
x

Shëndeti

Publikohet studimi më i fundit/ Nëse hani çdo mëngjes këtë ushqim, zemra juaj do të jetë më e mbrojtur

Publikohet studimi më i fundit/ Nëse hani çdo mëngjes

Shumë njerëz janë të vetëdijshëm se mëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm, i cili do t’ju sigurojë energjinë që ju nevojitet për të nisur ditën, si dhe lëndët ushqyese që i nevojiten trupit tuaj. Ndërsa ju mund të preferoni drithërat, hulumtimet kanë treguar se vezët mund të jenë një zgjedhje më e mirë.

Ata ndihmojnë në mbrojtjen e shëndetit të zemrës. Në një studim nga “eLife”, morën pjesë 4778 pjesëmarrës nga mosha 30 deri në 79 vjeç. 1,377 prej tyre nuk kishin sëmundje kardiovaskulare më parë, ndërsa 3,401 kishin, dhe të gjithë u pyetën se sa shpesh hanë vezë, si dhe ushqime të tjera si orizi, mishi dhe perimet.

Kur autorët e studimit shikuan gjakun e pjesëmarrësve, ata zbuluan se ata që hanin rregullisht vezë kishin më shumë apolipoproteinë A1 në sistemet e tyre, gjë që mund të çojë në krijimin e molekulave të lipoproteinës me densitet të lartë që ndihmojnë në parandalimin e sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru.

Përveç kësaj, ata që përfshinin vezë në dietën e tyre të përditshme kishin më pak metabolitë të lidhur me sëmundjet e zemrës. “Së bashku, rezultatet tona ofrojnë një shpjegim të mundshëm për mënyrën sesi konsumimi i një sasie të moderuar të vezëve mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës,” tha autori i studimit Canqing Yu.