BREAKING NEWS

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i PD-së: Kryeministri është i papërgjegjshëm për të mbajtur postin

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i
x
BREAKING NEWS

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe...

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj kryeministrit: Rama i sheh institucionet si copa letre

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj
x
BREAKING NEWS

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e zezë", Milaim Zeka del me deklaratën befasuese: Faik Ymeri shantazhoi biznesmenët në emër të McGonigal

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek do të shiten nafta dhe benzina

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek
x
BREAKING NEWS

"Banda kriminale e drejtuar nga kryeministri...", Erisa Xhixho del me deklaratën e fortë: U janë vjedhur miliona euro shqiptarëve

"Banda kriminale e drejtuar nga kryeministri...", Erisa Xhixho del me
x
BREAKING NEWS

Autobusi me nxënës përplaset me një makinë, policia zbardh shkakun dhe detajet e fundit nga ngjarja (Video)

Autobusi me nxënës përplaset me një makinë, policia
x

Shëndeti

Kaloni orë të gjata para kompjuterit, ja 3 këshilla për të luftuar dhimbjen e kokës

Kaloni orë të gjata para kompjuterit, ja 3 këshilla për

Është e sigurt se në punët që kërkojnë të kaloni orë të gjata para kompjuterit, do të ketë raste kur dhimbje koke të forta do t’ju mundojnë dhe pengojnë të vazhdoni punën tuaj në mënyrë produktive. Kjo është kryesisht për shkak të tendosjes së syve, që ndikohet nga drita blu dhe shkakton dhimbje koke.

3 këshilla për të luftuar dhimbjen e kokës të shkaktuar nga kompjuteri:

Vendosni ndriçimin e duhur në ekranin e kompjuterit tuaj

Është një nga gjërat më të rëndësishme që duhet bërë nëse kaloni orë të gjata para kompjuterit. Shkëlqimi i ekranit duhet të kombinohet me ndriçimin rreth jush, pra hapësirën në të cilën ndodhet. Gjëja më e rëndësishme është të kufizoni lodhjen e syve, i cili shumë shpejt do të çojë në një dhimbje koke.

Rritni madhësinë e fontit të përdorur

Të gjithë kompjuterët kanë mundësinë për të ndryshuar madhësinë e paracaktuar të fontit që ekziston. Mos u fokusoni shumë në një pikë kur përpiqeni të lexoni një tekst, sepse kjo do t’ju lodhë sytë. Nëse vëreni se në fund të ditës ndiheni të lodhur, mund t’ju duhet të rregulloni madhësinë e shkronjave për t’i ndihmuar sytë tuaj të punojnë më të qetë dhe të zvogëloni rrezikun e dhimbjeve të kokës.

Konfigurimi i vendit të punës është shumë i rëndësishëm

Një tavolinë e rregullt është shumë e rëndësishme përpara se të uleni para ekranit të kompjuterit tuaj. Rendi i duhur do t’ju motivojë të uleni rehat dhe të relaksoheni, pa e tendosur qafën. Është gjithashtu e rëndësishme të kujdeseni për qafën tuaj, nga çdo shqetësim. Sigurohuni që ekrani i kompjuterit tuaj të jetë drejtpërdrejt para jush, në këtë mënyrë nuk do t’ju duhet të ktheni shtyllën kurrizore për t’u fokusuar.