Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Recetë super e lehtë që nuk duhet ta humbisni! Shërojeni dhimbjen e gjunjëve me të verdhë të vezës

Postuar: 17/10/2019 - 16:01

Gjunjët janë nyejt më të rëndësishme në skeletin tonë. Falë tyre ne mund të performojmë lëvizje të ndryshme, si vrapimi, ecja, qëndrimi ulur, e shumë aktivitete tjera që i bëjmë gjatë përditshmërisë

Dhimbja e gjunjëve është tejet e parehatshme sepse gjunjët janë prej pjesëve të trupit që e bartin thuajse tërë peshën e trupit.

Faktorët kryesorë që e shkaktojnë dhimbjen e gjunjëve janë lëndimet, zgjatjet, mbipesha, artriti, etj.

Në raste të caktuara, inflamacioni mund të shpie deri në humbje të mobilitetit të gjunjëve. Kjo është arsyeja se përse është e rëndësishme ta trajtoni dhimbjen e gjunjëve aq më shpejt që është e mundur.

Për ta trajtuar atë, ekspertët kanë prezantuar një ilaç natyral.

Përbërësit:

– Të verdhë të vezës

– Dy lugë çaji kripë

– Një fashë elastike

Përgatitja:

Rriheni të verdhët e vezës, shtojeni kripën dhe përziejeni. Përbërjen vendoseni në gju dhe pastaj lidheni me fashë elastike.

Këtë rekomandohet ta përsëritni katër herë në ditë.

Pse funksionon ky ilaç natyral?

Kripa ka përbërje të lartë të magnezit. Absorbimi i saj përmes lëkurës ndihmon në zvogëlimin e inflamacionit, e kjo pastaj e lehtëson dhimbjen.

Në anën tjetër, të verdhët e vezës kanë përmbajtje të lartë të proteinave dhe mineraleve, të cilat i forcojnë indet, venat dhe eshtrat në pjesën e trupit ku e aplikoni.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2019 - 19:17

Gjumi është një gjendje e natyrshme pushimi i rregullt trupor.Ai është përkufizuar si një gjendje e pavetëdijshme. Kur njeriu nuk fle mjaftueshëm është më i rrezikuar që ti krijohen rrudha në fytyrë.

Postuar: 19/11/2019 - 18:13

Shpesh herë, meshkujt duan të dinë se çfarë pëlqejnë femrat tek ata.Për këtë, shkencëtarët bënë n

Postuar: 19/11/2019 - 17:48

Shegët nuk janë vetëm për t’u konsumuar, por mund të përdoren edhe si produkt bukurie.

Postuar: 19/11/2019 - 15:50

Çdo ditë të javës i bashkohet një grup ushqimor deri në fundjavë.

Postuar: 19/11/2019 - 13:46

Mediat e huaja kanë shkruar së fundmi për mundësinë që do të kenë së shpejti të gjitha gratë për

Postuar: 19/11/2019 - 08:25

Pavarësisht se i dimë dëmet që sjell duhani për shëndetin tonë, të shumtë janë ata që e pijnë atë

Postuar: 18/11/2019 - 18:34

Mjalti është një ushqim fantastik për shëndetin e njeriut.Mjalti i bën mirë organizmit nga jashtë