Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Revolucioni, a është kjo kura finale kundër kancerit e zbuluar nga mjekët ?

Postuar: 18/09/2018 - 19:52

Është lajmi që presin miliona persona dhe familjarë të tyre në të gjithë botën. Çdo zhvillim pozitiv në drejtim të gjetjes së një kure kundër kancerit pritet me mjaft entuzizëm në luftën kundër një prej vrasësve më të mëdhenj në këto kohëra. 
Një grup shkencëtarësh nga Instituti Nacional Amerikan kanë testuar një kurë tjetër me imunoterapi tek një grua që kishte kancer të gjirit me metastaza duke ia arritur që t'a shëronin atë plotësisht, shkruan Albeu.com.
 
Trupi i ishte përgjigjur pozitivisht kurës duke ndalur kështu zhvillimin e metastazave në një kohë kur asnjë kurë tjetër nuk po bënte përparime. 
 
"Kemi zhvilluar një metode efektive në luftimin e kancerit përmes imunoterapisë, megjithatë duhet të theksojmë që jemi në fazë eksperimentale", u shpreh Steven A. Rosenberg, shefi i Divizionit të Kirurgjisë në këtë qendër. 
 

Le të shpresojmë që marrja e lajmit të mirë në lidhje me gjetjen e kurës finale ndaj kësaj sëmundjeje të ndodhë në një kohë sa më të shkurtër për t'i rikthyer buzëqeshjen miliona e miliona njerëzve në botë! 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2018 - 20:52

Teknikisht, ngjizja mund të bëhet brenda 12-24 orëve të jetës së një veze të pjekur, duke qenë kjo dita që evoluon dhe dita me pjellorinë më të madhe.

Postuar: 23/10/2018 - 19:49

Njerëzit e moshës së mesme kanë më shumë qeliza mutante se sa ato normale, pohojnë hulumtuesit.

Postuar: 23/10/2018 - 18:28

Kur ka “lindur” dhimbja e shpinës? Përse neandertalët nuk vuanin nga ajo?

Postuar: 23/10/2018 - 18:12

Shkaktarët e infertilitetit janë të shumtë, por midis tyre është dhe mungesa e jodit.

Postuar: 23/10/2018 - 15:49

Ndotja nga plastika nuk ka kursyer as trupin e njeriut.

Postuar: 23/10/2018 - 14:21

Kini kujdes! Këto ushqime iu shkaktojnë probleme me diarrenë

Postuar: 23/10/2018 - 13:44

 Nuk është sekret të themi se për lëkurë të bukur nga jashtë ndikon organizmi nga brenda.