BREAKING NEWS

Pëllumb Pipero optimist jep mesazhin që na qetëson të gjithëve: Vetëm këto do jenë ditët e pikut, ndërsa lajmi i mirë është se numri i të prekurve do të ulet...

Pëllumb Pipero optimist jep mesazhin që na qetëson të
x

Shëndeti

Rigonin e njihni vetëm si erëz? Do të befasoheni kur të mësoni përfitimet nga çaji i tij

Rigonin e njihni vetëm si erëz? Do të befasoheni kur të

Kur mendojmë për rigon, menjëherë mendojmë për kuzhinë. Dhe, natyrisht, nëse shija e tij dhe aroma e shkëlqyeshme janë perfekte në të gjithë përgatitjen e kuzhinës, si pica, lasanja dhe, në përgjithësi, në shumëllojshmërinë e saj të makaronave.

Nëse themi se rigoni mund të jetë me të vërtetë i dobishëm për shëndetin tuaj, ju mund të mos e besoni atë. Sidoqoftë, sipas një studimi, thuhet se një infuzion i kësaj barishte mund të përmirësojë shumë aspekte të jetës sonë.

Çaji i rigonit, siç specifikohet në artikull, është një nga infuzionet me përfitimet më të mëdha shëndetësore. Edhe pse shumë e përdorin atë për të rregulluar periudhën e menstruacioneve, është gjithashtu shumë e dobishme për sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes dhe tretjes.

Bëjeni këtë para se të shkoni në shtrat për të hequr infeksionet. Për shembull, përsa i përket rrugëve të frymëmarrjes, çaji i kësaj barishte mund të përmirësojë çrregullimet shëndetësore si kollë, astmë, alergji dhe bronkit sepse ka veti antibakteriale, që do të thotë se lehtëson pastrimin e mukusit dhe mund të prodhojë një kollë joproduktive dhe e thatë, një kollë më pak të shpeshtë.

Sa i përket problemeve në stomak, çaji rigonit mund të zvogëlojë sikletin e shkaktuar nga uji ose parazitët. Përveç kësaj, siç e dimë disa prej nesh, shërben gjithashtu për rregullimin e menstruacioneve, zvogëlimin e inflamacionit dhe ngërçeve që ndodhin në ato ditë.

Përfitime të tjera: përdoret në shërimin e plagëve duke aplikuar një ekstrakt rigoni direkt në zonën e prekur. Kuron dhimbjet e kokës, fryrjet e barkut, lythat, aknet dhe gjithashtu vepron si qetësues i  kokës, fryrjet, lythat, aknet dhe gjithashtu vepron si qetësues.