BREAKING NEWS

“Paturpësisht po vjell vrer e mllef”, Romeo Kara tregon çfarë po kërkon të bëjë Sali Berisha dhe plas deklaratën e fortë: Ai kishte parashikuar...

“Paturpësisht po vjell vrer e mllef”, Romeo Kara tregon
x
BREAKING NEWS

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”, Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e papritura: Dhëntë Zoti, ua merr mendjen dhe...

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”,
x
BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x

Shëndeti

Rriten infarktet te të rinjtë, kardiologu i njohur del me thirrjen e fortë: Mos e neglizhoni këtë shenjë

Rriten infarktet te të rinjtë, kardiologu i njohur del me thirrjen e

Në vitet e fundit është vënë re ulja e moshës së pacientëve që kalojnë infarkt. Kardiologu Leonard Simoni thotë se ka pasur edhe pacientë 30 apo 35 vjeç.

Sëmundjet e zemrës sipas tij gjithmonë e më shumë përkeqësohen nga temperaturat e larta.

“Ne kemi parë infarkte edhe në mosha të reja dhe mosha e infarktit ka rënë, krahasuar me vitet e kaluara. Pra kemi parë infarkte edhe në moshat, 30 apo 35 vjeç.”

Stili i jetesës është një nga faktorët kryesor të shfaqjes së këtyre sëmundjeve. Mjeku Simoni radhit edhe problemet me kolesterolin dhe diabetin si shkaktar të rëndësishëm të këtyre shqetësimeve.

“Ushqimet e thata me shumë yndyrë, nga njëra anë dhe me pak perime apo fruta sidomos gjatë verës, marrja e shtuar e dhjamërave, gjalpit ndikon në shfaqjen e hershme të sëmundjes ishemike. ”

Shenja që tregon se mund të jesh i rrezikuar nga sëmundjet e zemrës është dhimbja e gjoksit.

“Çdo njeri që ka dhimbje gjoksi, ose i shfaqet sforcim në ecje, apo në lëvizje duhet të drejtohet te mjeku.”

Mjeku kardiolog këshillon konsumimin e një diete të mirë dhe kryerjen aktiviteteve fizike.

“Një stil jetese i shëndetshëm përfshin aktivitetin fizik deri në 30, 45 minuta në ditë. Rekomandojmë dietën mesdhetare.”

Sëmundjet më të shpeshta të zemrës gjatë verës dhe temperaturave të larta janë ato ishemike dhe insensa kardiake.