BREAKING NEWS

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Nga Enegjitika, te Ekonomia e Shëndetësia, ja kush do i fus në burg punonjësit e administratës

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur
x
BREAKING NEWS

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do kapej kurrë", analisti Mërtiri del me deklaratën e fortë: Tahiri i di bëmat e Ramës, ndaj kryeministri nuk e shet dot

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do
x
BREAKING NEWS

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri", Klodiana Lala denoncon standarin e dyfishtë të gjykatave, avokati i ish-ministrit e 'kërcënon' hapur: Të isha në studio do flisnim ndryshe

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri",
x
BREAKING NEWS

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin
x
BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x

Shëndeti

Sa është sasia ideale e kafes që duhet të pini gjatë një dite

Sa është sasia ideale e kafes që duhet të pini gjatë

Çdo vit njerëzit në mbarë botën konsumojnë mbi 500 miliardë filxhanë kafe. Ndoshta është një nga zakonet tona më të preferuara të përditshme dhe për shumicën është e paimagjinueshme të fillohet dita pa një gllënjkë kafe.

Vitet e fundit, kërkimet shkencore kanë arritur në përfundimin: 3 filxhanë në ditë janë gjithçka që na nevojitet për të pasur të gjitha përfitimet e mundshme për shëndetin dhe trurin tonë.

Pse 3? Një studim i fundit në të rriturit e moshuar lidh konsumin e kafesë me shëndetin kognitiv. Më konkretisht, në një kampion prej 676 personash, konsumuesit e rregullt të kafesë treguan më pak dëmtime njohëse sesa ata që nuk pinin.

Megjithatë, nuk duhen konsumuar më shumë se 600 mg pije me kafeinë në ditë, ndërkohë që Instituti Amerikan i Shëndetit e karakterizon si “të tepruar” konsumimin e kafesë që kalon 10 filxhanë (afërsisht 240 ml) në baza ditore. Epidemiologu i Harvardit, Rob van Dam thotë se studimet e tij nuk tregojnë një rrezik të shtuar të vdekjes nga ndonjë shkak për njerëzit që pinë deri në 6 filxhanë kafe në ditë.

Në të njëjtën kohë, ata që pinin 3 filxhanë në ditë treguan funksionin më të mirë njohës nga të gjithë. Një studim i Harvardit i një kampioni sasior shumë më të madh (208,501 pjesëmarrës, burra dhe gra) përforcon pretendimin e mësipërm.

Hulumtimi specifik kishte të bënte me jetëgjatësinë dhe shanset për vdekje në 20 vitet e ardhshme. Sipas gjetjeve të shkencëtarëve, ata që pinë kafe kanë më pak shanse për vdekje sesa ata që nuk kanë pirë, ndërsa sasia ideale është nga 3 deri në 5 filxhanë në ditë.