BREAKING NEWS

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit dhe kërcënon kandidatët demokratë që garojnë në zgjedhjet e 14 majit, ja si po i mban peng dhe shantazhon

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën, zbulon arsyen pse nuk iu bashkua koalicionit “Bashkë Fitojmë”

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën,
x
BREAKING NEWS

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep dorëheqjen pas përfshirjes së njerëzve me precedentë penalë

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep
x
BREAKING NEWS

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane jehonë SKANDALIT ‘McGonigal’: Kina ndikoi në mënyrë korruptive te Rama

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane
x
BREAKING NEWS

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe tregon si po shkon drejt burgut ish-kryeministri, zbardh planin e tij për të shkaktuar sërish vrasje politike

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe
x
BREAKING NEWS

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë të lartë, të rejat e fundit nga hetimet për sulmin ndaj Top Channel. Hetuesit kanë tre profile të sakta ADN-je

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka pasur marrëveshje të heshtura, ja ujditë që janë bërë në disa bashki në veri të vendit

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka
x
BREAKING NEWS

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek “Ligjet”, opozita prezanton projektligjin për kompanitë “offshore” dhe kërkon të ndalohen pasi mbi 1 miliardë euro shkojnë te qeveria

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek
x

Shëndeti

Sa kohë duhet për të humbur peshë? Ekspertët e kanë një përgjigje për ju

Sa kohë duhet për të humbur peshë? Ekspertët e

Gjëja e parë që duhet të bëni kur doni të humbni peshë, është të keni pritshmëri realiste. Për këtë, mund t’ju duhet të kuptoni se çfarë është një shkallë e shëndetshme e humbjes së peshës.

Humbja e peshës ndodh kur konsumoni vazhdimisht më pak kalori sesa digjni çdo ditë. Ju duhet të krijoni një bilanc negativ kalorish për të humbur peshë. Shkalla e këtij deficiti kalorish ndikon në shpejtësinë e humbjes së peshës. Për shembull, konsumimi i 500 kalorive më pak në ditë për 8 javë ka të ngjarë të rezultojë në humbje më të madhe në peshë sesa të hani 200 kalori më pak në ditë, shkruan Healthline.

Megjithatë, sigurohuni që të mos e bëni shumë të madh deficitin tuaj të kalorive, pasi mund të rrezikoni për mangësi të lëndëve ushqyese dhe probleme të tjera të shëndetit.

Për më tepër, do të humbni peshë edhe në formën e masës muskulore dhe jo në formën e masës yndyrore.

Faktorë të tjerë të rëndësishëm që ndikojnë në humbjen e peshës

Raporti yndyrë-muskuj ndikon shumë në aftësinë tuaj për të humbur peshë.

Gratë kanë zakonisht një raport më të madh yndyrë-muskuj dhe në përgjithësi, djegin 5-10% më pak kalori se burrat në gjendje “pushimi”. Kështu, burrat priret të humbin peshë më shpejt sesa gratë që ndjekin një dietë të barabartë në kalori.

Një nga shumë ndryshimet trupore që ndodhin me plakjen janë ndryshimet në përbërjen e trupit – masa e yndyrës rritet dhe masa e muskujve zvogëlohet. Prandaj edhe humbja e peshës vështirësohet me kalimin e moshës. Gjumi ka tendencë të jetë një komponent i anashkaluar por vendimtar i humbjes së peshës. Humbja kronike e gjumit mund të pengojë ndjeshëm humbjen e peshës dhe shpejtësinë me të cilën humbisni kilogramë.

Është treguar se vetëm një natë privimi i gjumit rrit dëshirën tuaj për ushqime me kalori të lartë dhe të varfra në lëndë ushqyese, të tilla si biskota, ëmbëlsira, pije me sheqer dhe patatina. Disa faktorë të tjerë mund të ndikojnë në shkallën tuaj të humbjes së peshës, përfshijnë: ilaçe si ato kundër depresionit apo antipsikotikë të tjerë; gjendje shëndetësore si tiroidet etj., mënyra si ushqeheni dhe sigurisht, gjenetika.

Synimi për të humbur 0,45–1,36 kg në javë është mënyra më e sigurt dhe e qëndrueshme për të arritur qëllimet tuaja.