Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sëmundja e mykut, shenjat që tregojnë se jeni prekur dhe ju nuk e dini

Postuar: 12/09/2018 - 13:21

Për arsye nga më të ndryshmet, shtëpia juaj mund të përmbajë myk.Madje myku është i vështirë të shmanget plotësisht dhe prandaj rekomandohet ta ajrosni sa të mundeni shtëpinë. Zonat me lagështirë dhe sidomos bodrumet janë vendet ku myku shumohet me lehtësi.

Më poshtë po ju tregojmë disa shenja që pohojnë se jeni sëmurë nga myku, por ju nuk e dini:

Shumë lloje të mykut janë jashtëzakonisht toksike, disa janë edhe vdekjeprurëse.  Sipas faqes “CDC”, vlerësohet se ekzistojnë diku midis 10 dhe 300 mijë lloje të ndryshme të mykut. Shumica prodhojnë mikotoksina që janë në gjendje të shkaktojnë një sërë problemesh serioze shëndetësore. Përveç mykotoksinave, të cilat janë kimikate toksike të prodhuara nga myku, një numër i panumërt i sporesh të vogla dhe të padukshme gjithashtu përhapen.

Kur myku hyn në sistemin tonë të trupit mund të shkaktojë atë që njihet përgjithësisht si ‘sëmundja e mykut".Disa prej problemeve që shkakton, përfshin reaksione të tilla si inflamacion, alergji, skuqje, astmë dhe probleme të tjera të frymëmarrjes.

Tek lista më poshtë po ju rendisim disa nga simptomat më të zakonshme që lidhen me sëmundjen e mykut.

Lëkura e thatë 

Vjen si rrjedhojë e toksicitetit të lëkurës

Ndryshimet në “shëndetin” e syve

Çdo ndryshim në ndjeshmërinë ndaj syve duhet gjithmonë të merret seriozisht. Në kushtet e ekspozimit ndaj mykut ajo mund të përfundojë duke shkaktuar alergji dhe në shumë njerëz shkakton simptoma që përfshijnë shikim të turbullt, skuqje dhe kruajtje.

Dhimbje koke

Ata që vuajnë nga dhimbjet kronike të kokës ose migrena, mud ta gjejnë rrënjën tek myku. Sinuset shpesh bëhen të infektuara dhe të përflakura kur merrni frymë nën grimcat e mykut në ajër. Presioni i sinusit është ajo që shkakton dhimbjet e kokës.

Depresioni

Ndjenjat e trishtimit dhe depresionit kanë qenë të lidhura me sëmundjen e mykut dhe studimet kanë zbuluar se hapësirat me lagështirë dhe të errëta janë ideale jo vetëm për rritjen e mykut, por edhe për të pasur një efekt negativ në shëndetin tonë mendor.

Vështirësia e frymëmarrjes

Çështjet e lidhura me frymëmarrjen janë ndër simptomat më të zakonshme të sëmundjes së mykut. Kollitja, frymëmarrja e rënduar etj tregojnë alergji të ekspozimit ndaj mykut. Njerëzit me astmë zakonisht përjetojnë simptoma shumë më të këqija për shkak të të gjitha mikotoksinave dhe spores së mykut të pranishme në ajër në çdo kohë, gjë që mund të shkaktojë sulme të astmës.

Dhimbje trupi

Dhimbje të pashpjegueshme të muskujve, pa shkak të qartë, mund të jetë simptomë e sëmundjes së mykut.

Ka një numër të shenjave të tjera të sëmundjes së mykut dhe ato përfshijnë si në vijim:

Teshtima

Rrjedhje hundësh

Lodhje

Shtim në peshë

Dhimbje në stomak

Diarre

Shtrëngim në gjoks

Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të kërkoni trajtim mjekësor nëse mendoni se mund të jeni ekspozuar ndaj mykut.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
You voted 1. Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2018 - 11:48

Është vlerësuar se deri në vitin 2019, globalisht njerëzit do të shpenzojnë 150 miliardë dollarë në produkte kundër plakjes.

Postuar: 18/09/2018 - 21:53

A e keni menduar ndonjëherë se çfarë i ndodh trupit kur e lini kafen?

Postuar: 18/09/2018 - 21:10

Numri i spermatozoideve te meshkujt e Amerikës Veriore, Europës, Australisë dhe Zelandës së re ës

Postuar: 18/09/2018 - 19:55

A e dini se nuk mjafton vetem te hiqni dore prej ushqimeve, por rendesi ka edhe kombinimi i atyre

Postuar: 18/09/2018 - 19:52

Është lajmi që presin miliona persona dhe familjarë të tyre në të gjithë botën.

Postuar: 18/09/2018 - 19:34

Nëse deri më tani ju është thënë se frutat duhen konsumuar gjithmonë pas vaktit ushqimor, na lejo

Postuar: 18/09/2018 - 18:50

Studiuesit kanë nisur t’i kushtojnë shumë vëmendjen kujdesit për fëmijët.