Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sezoni i qershive, disa arsye pse duhet t'i konsumoni më shpesh!

Postuar: 20/06/2018 - 08:26

Jemi ende në sezonin e qershive. Ato janë fruta të freskëta, të shëndetshme dhe të këndshme qoftë edhe për t’i parë. Ndaj rekomandohet që të konsumohen sa më shpesh gjatë kësaj periudhe. Ja cilat janë 6 arsyet përse.

Janë të pasura me antioksidantë

Qershia është një burim i fuqishëm i antioksidantëve dhe anti-inflamatore. Konsumi i qershisë  ngadalëson plakjen dhe shmang sëmundjet kronike, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, kancerin, alzheimerin, diabetin dhe obezitetin.

Ju mbron nga diabeti

Efekti anti-inflamator i qershive ndihmon në mbajtjen e trupit tuaj të shëndetshëm, por gjithashtu qershia renditet ndër frutat me indeksin më të ulët glicemik. Kjo do të thotë se nuk rrit nivelet e insulinës në gjakun tuaj, duke ju mbrojtur nga diabeti, ose duke ju ndihmuar ta menaxhoni nëse e keni këtë sëmundje.

Ndihmojnë për gjumë të shëndetshëm

Një studim zbuloi se konsumimi i qershive rrit kohën e gjumit me 24 minuta, si tek meshkujt, ashtu edhe tek femrat.

Japin lehtësim të artritit

Disa studime kanë treguar se konsumi i qershisë është i dobishëm për personat që vuajnë nga osteoartriti. Konsumi i rregullt i qershive mund të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjes.

Ulin nivelin e kolesterolit të keq

Hulumtimet kanë treguar se lëngu i qershisë mund të ndihmojë në uljen e sasisë së kolesterolit të keq. Kjo është shumë e rëndësishme sepse ju mbron nga sëmundjet e zemrës, duke ulur rrezikun me 2 për qind.

Zvogëlojnë dhimbjen pas stërvitjes

Qershitë ju ndihmojnë të mos ndjeni shumë dhimbje dhe gjithashtu ndihmojnë në rimëkëmbjen e muskujve.

Si të maksimizoni përfitimet shëndetësore të qershisë

Një tas me qershi të freskëta kur ato janë në sezonin e tyre do të ishte idealja. Por kjo nuk është mënyra e vetme për të përfituar nga vlerat e tyre ushqyese. Qershitë e thata dhe lëngu i qershive janë gjithashtu shumë të shëndetshme.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/09/2018 - 21:53

A e keni menduar ndonjëherë se çfarë i ndodh trupit kur e lini kafen? Videoja ju shpjegon një gjë të tillë.

 
 
 

Postuar: 18/09/2018 - 21:10

Numri i spermatozoideve te meshkujt e Amerikës Veriore, Europës, Australisë dhe Zelandës së re ës

Postuar: 18/09/2018 - 19:55

A e dini se nuk mjafton vetem te hiqni dore prej ushqimeve, por rendesi ka edhe kombinimi i atyre

Postuar: 18/09/2018 - 19:52

Është lajmi që presin miliona persona dhe familjarë të tyre në të gjithë botën.

Postuar: 18/09/2018 - 19:34

Nëse deri më tani ju është thënë se frutat duhen konsumuar gjithmonë pas vaktit ushqimor, na lejo

Postuar: 18/09/2018 - 18:50

Studiuesit kanë nisur t’i kushtojnë shumë vëmendjen kujdesit për fëmijët.

Postuar: 18/09/2018 - 18:23

Nëse po kërkoni për një mënyrë efektive dhe të sigurt ka një solucion që do përmirësojë higjenën