Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sezoni veror po vjen, si të humbisni 12 kg për 1 muaj

Postuar: 12/05/2019 - 23:13

Për ju që keni shtuar shumë në peshë gjatë festave të Pashkëve, ka një zgjidhje për t’u rikthyer sërish në formë, tashmë që po afrojnë dhe pushimet verore. Nutricionistët këshillojnë dietën braziliane, nëpërmjet së cilës mund të humbisni 12 kg brenda muajit.

Ky program ushqimor është tepër i thjeshtë për t’u zbatuar. Ai konsiston në eleminimin e yndyrnave dhe karbohidrateve dhe zëvendësimin e tyre me fruta dhe perime të pjekura ose të ziera.

Duke qenë se kjo lloj diete kërkon reduktim në maksimum të sheqernave, ju duhet të hiqni dorë edhe nga alkooli, salcat apo kripërat. Sipas ekspertëve, kjo dietë duhet të ndiqet për katër javë. Për ata që nuk kanë mundësi, mund ta ndajnë në 2 javë me një pushim 7 ditor në mes.

Si gjithmonë përpara se të nisni dietën duhet të këshilloheni me mjekun tuaj. Qëllimi i dietës braziliane, është rregullimi i metabolizmit dhe zvogëlimi i ndjenjës për t’u ushqyer. Prandaj do të jetë e nevojshme që të konsumoni 5 vakte të ekuilibruara, por pa kaluar 12 orë nga njëri-tjetri.

Në tavolinën tuaj nuk duhet të mungojnë lëngjet e frutave për mëngjes, orizi integral në drekë, i shoqëruar nga brokoli. Në darkë mund të konsumoni patate, të shoqëruara nga një sallatë me bazë kastraveci. Gjithashtu ndërmjet vakteve nëse keni uri, mund të konsumoni ndonjë frut.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 23:33

Në Shqipëri, marinimi i mishit përpara gatimit, nuk ka qenë proces i njohur masivisht dhe ende për shumicën (pjesën më të madhe) e konsumatorëve të tij, është praktikë e pa zbatueshme.

Postuar: 24/05/2019 - 23:16

 Duke qenë se nga vera na ndajnë shumë pak ditë të gjithë jemi duke luftuar që të heqin kilo

Postuar: 24/05/2019 - 12:53

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme.

Postuar: 24/05/2019 - 11:13

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gj

Postuar: 24/05/2019 - 09:19

Kinezët e kanë praktikuar artin e masazhit terapeutik të këmbëve për rreth 5,000 vjet.

Postuar: 24/05/2019 - 08:50

Më poshtë do gjeni pesë ushqimet që nuk duhet të konsumoni në qoftë se keni pësuar të paktën për

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në d