BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e 4 protestuesve në bulevard që mund të përfundojnë më 12 mars në tavolinën e SPAK

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të vrarë protestuesit në 21 janar 2011 e dha Berisha e Meta: Ja çfarë pritet të ndodhë më 12 mars në Gjykatën e Lartë, ish-kryeministri rrezikon burgim të përjetshëm

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të
x
BREAKING NEWS

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet Shehut”, ja të gjitha të pathënat dhe mesazhet e forta në prapaskenë nga vizita në Tiranë e Sekretarit Amerikan ndaj kryeministrit shqiptar

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet
x
BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x

Shëndeti

Shëndeti juaj është në rrezik? Bëni këtë test për të mësuar se sa stres keni

Shëndeti juaj është në rrezik? Bëni këtë test

Shumë njerëz ndihen të mbingarkuar, kanë mungesë kohe dhe tepricë të detyrave në shumë fronte dhe kanë ndjenjën se nga ata pritet të bëjnë gjithçka.


Në situata të tilla, ne përballemi me stres që mund të jetë toksik për shëndetin mendor dhe fizik. Stresi është reagimi i trupit ndaj ndjenjës së të qenit i kërcënuar, domethënë ai përfaqëson përgjigjen e trupit ndaj një situate të tensionuar dhe lidhet me dëshirën për të mbijetuar.

Jeta në stresin e përditshëm kërcënon cilësinë e jetës dhe shëndetin, ndaj është e rëndësishme ta mbani nën kontroll dhe të mësoni se si t’i rezistoni ndikimit të tij negativ.


Profesori i psikologjisë Gail Kinman shpjegoi: “Presioni mund të përmirësojë shëndetin dhe performancën nëse është afatshkurtër, por nëse zgjatet dhe ndiheni jashtë kontrollit ose të pambështetur, mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor dhe fizik”.


Shëndeti i trurit/ Si ndikon shikimi i tepërt i ekranit në moshë të mesme

Frika ka një lidhje të veçantë me stresin, sepse ka një rrahje zemre të përshpejtuar, muskuj të tensionuar, turbullim të shikimit dhe adrenalinë. Frika dhe stresi ekzistojnë për të ndihmuar njerëzit të përballen me kërcënimet afatshkurtra, të tilla si ikja nga rreziku.

Por nëse stresi zgjatet dhe përballeni me të në mënyrë të përsëritur, mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut si dhe probleme me zemrën. Kur janë nën stres, njerëzit bëhen më të disponuar, ka mundësi që të rritet oreksi, të rritet rreziku i konsumimit të alkoolit, të ketë konflikt me të dashurit.

Ekzistojnë teknika të ndryshme që mund të ndihmojnë në uljen e stresit, si ushtrimet, joga, qëndrimi në natyrë etj. Para së gjithash, është e rëndësishme të refuzoni detyrat që do të rëndojnë jetën tuaj, si dhe të merrni pak kohë për veten tuaj, të kënaqni veten, të flisni me njerëzit e afërt për ndjenjat tuaja, të mësoni të thoni JO…

Nëse nuk jeni të sigurt se sa të stresuar jeni, bëni testin e mëposhtëm me 10 pyetje. Për secilën pyetje, zgjidhni një nga përgjigjet e mëposhtme: 0 – Asnjëherë. 1 – Pothuajse kurrë. 2 – Ndonjëherë. 3 – Shumë shpesh. 4 – Shumë shpesh.

?  Jeni mërzitur për diçka që ndodhi papritur?

?  A keni ndjerë se nuk jeni në gjendje të kontrolloni gjërat e rëndësishme në jetën tuaj?

?  A ishit nervoz dhe të stresuar?

?  A jeni të sigurt në aftësinë tuaj për të zgjidhur problemet tuaja personale?

?  U ndjeve sikur gjërat nuk po shkonin ashtu si ju do donit?

?  Nuk ishit në gjendje të përballonit të gjitha gjërat që duhej të bënit?

?  A keni mundur të kontrolloni irritimet në jetën tuaj?

?  Ndiheshe sikur ishe në krye të gjërave?

?  A ishit i zemëruar për gjërat që ndodhën që ishin jashtë kontrollit tuaj?

?  E ndieje se vështirësitë po grumbulloheshin aq shumë sa nuk mund t’i kapërceje?

Përcaktoni rezultatin tuaj, por fillimisht ktheni përgjigjet tuaja për pyetjet 4, 5, 7 dhe 8. Pra, për këto katër pyetje, ndryshoni 0 me 4, 1 me 3, 3 me 1 dhe 4 me 0. Nëse jeni përgjigjur 2, që largohet gjithashtu. Tani shtoni rezultatet tuaja për të marrë totalin.

Rezultatet e testit tregojnë se në cilën kategori jeni, domethënë sa stres po përjetoni:

0-13: Stresi i ulët.

14-26: Stresi mesatar

27-40: Stresi i lartë i perceptuar