Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shenjat që tregojnë që ju nuk jeni aq të shëndetshëm siç mendoni

Postuar: 15/04/2019 - 15:24

Kur përdoret termi “shëndetshëm”, shpeshherë paramendojmë  imazhin e një personi që ushtron gjatë gjithë kohës dhe konsumon vetëm ushqime të shëndetshëm, duke shmangur ushqimet e shprejta, ëmbëlsirat apo pijet me gaz.

Gjithsesi, e vërteta është se të jesh I shëndetshëm do të thotë të keshë një mirëqenie të mirë fizike, mentale, sociale dhe rrethana të përshtatshme për të jetuar një jetë të mirë.

Disa nga sinjalet apo shenjat që tregojnë që ju nuk jeni aq të shëndetshëm janë:

1 Gërhitja- Ju mund të mendoni që kjo është vetëm një gjest I bezdisshëm, mirëpo gërhitja është nje indikacion I një shëndeti jo të mirë. Në fakt ajo është e lidhur me një numër të çrregullimeve të shëndetit, siç është rasti me apnenë apo disa sëmundje të zemrës.

2. Prishje konstante e lëkurës-  Puçrrat në fytyrë, që paraqiten ndërkohë dhe me sezone, fatkeqësisht na tregojnë shumë për një shëndet jo të mirë. Kur ato dalin në regjionin e mjekrës do të thotë, që ne duhet të hamë më shëndetshëm, kurse ato të ballit na tregojnë që duhet të kemi një gjumë më të rregullt.

3. Të bardhët e syve tuaj nuk janë aq të bardhë- Nëse kjo pjesë e syrit tuaj më shumë ngjason më ngjyrën e verdhë, atëherë është kohë për disa analiza. Këto probleme lidhen me disa çrregullime të biles, mëlçisë apo pankreasit.

4. Thonjët kanë marrë një ngjyrë- Të verdhët në thonjtë tuaj janë një idikacion I disa problemeve me shëndetin.

5. Keni gazra- Kur ju keni gazra shumë shpesh, kjo tregon që ju mund të keni intolerancë ndaj disa ushqimeve siç është rasti i qumështit apo glutenit.

6. Keni lodhje konstante- Kjo është e ditur tanimë, lodhja e vazhdueshme do të thotë që ju keni mungesë të hekurit në gjak, bëni shumë pak aktivitete fizike apo trupi juaj është I dehidruar.

7. Ngjyra e urinës nuk është normale- Ngjyra, aroma apo densiteti i urinës lidhet me shumë procese të organizmit. Nëse vëreni një ngjyrë të errët të urines, atëherë ju duhet të bëni një kontroll me një urolog apo një mjek profesionist.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 19:49

Tani jemi në mes të dimrit dhe përtej entuziazmit të ardhjes së festave, dëborës së parë apo gjetheve që bien, dimri ka një anë tjetër më pak të këndshme.

Postuar: 07/12/2019 - 13:53

Rreth kafesë janë bërë shumë studime, ku shkencëtarë të ndryshëm kanë arritur në konkluzione dhe

Postuar: 07/12/2019 - 13:19

Hudhrat përdoren në të gjithë botën, por a e dini se përveçse mund ta përdorni në kuzhinë është g

Postuar: 06/12/2019 - 14:55

Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat janë shumë të rëndësishme për

Postuar: 06/12/2019 - 08:47

Imuniteti i njeriut ka nevojë për vitamina, minerale e antioksidantë, të cilat për fat të mirë mu

Postuar: 06/12/2019 - 08:47

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit

Postuar: 04/12/2019 - 14:45

Shkencëtarët besojnë se vaksina kundër HIV-it, virusi që e shkakton AIDS-in, mund të jetë në disp