Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shenjat që tregojnë se po e teproni me kafen

Postuar: 20/08/2018 - 20:00

Nuk kemi ndërmend t’ju themi që të hiqni dorë nga kafja. Dita jonë nuk mund të imagjinohet pa atë kafen e mëngjesit. Por, ju sugjerojmë që të mos e teproni me të, pasi mund të shkaktojë efekte anësore.
 
Këto janë 5 shenjat që tregojnë se e keni tepruar me konsumin e kafes:
 
Ndiheni pak të nervozuar
Kafja nuk është vetëm një stimulues i sistemit nervor, por kafeina bllokon edhe receptorët adenozine ndërkohë që rrit adrenalinën, dopaminën dhe glutamaten, një kombinim që mund të shkaktojë ankth, rritje të rrahjeve të zemrës, nervozizëm etj.
 
Shkoni shpesh në tualet
Kafja është diuretike, që do të thotë se shkakton urinim të shpeshtë, sidomos nëse nuk jeni konsumues të rregullt të kafes. Në këtë rast është mirë që kafen ta shoqëroni me një snack të shëndetshëm.
 
I kapsitni shpesh sytë
Kafeina është një nga tre shkaktarët kryesorë të kapsitjes së shpeshtë të syve. Një studim i kryer nga Universiteti York tregon se kafeina çon në prodhimin e serotoninës dhe noradrenalinës, neurotransmetues ngacmues që mund të rrisin riaktivitetin në muskuj dhe nerva.
 
Ju duhet të shkoni urgjentisht në tualet
Kafja ka një efekt laksativ tek rreth 30% e njerëzve. Si përmbajtja acidike e kafes, ashtu edhe efekti i saj stimulues në zorrë, mund të lindin nevojën për të shkuar urgjentisht në tualet (këtë herë për një problem më madhor).
 
Nuk mund të flini
Sipas shkencës, kafja mund të sabotojë gjumin, edhe nëse keni kaluar një ditë të lodhshme. Kafja mund të çrregullojë edhe ritmin kardiak, duke shkaktuar letargji gjatë ditës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2018 - 20:19

Trupi i njeriut është i ndërtuar në atë mënyrë që të na dërgojë shenja si simptoma, të cilat na tregojnë se diçka është duke shkuar gabim.

Postuar: 13/11/2018 - 19:19

Depresioni është një gjendje me të cilën ballafaqohen shumë persona.

Postuar: 13/11/2018 - 19:14

Ja një listë me disa bindje qesharake dhe mite të pavërteta të menstruacioneve që duhen ditur një

Postuar: 13/11/2018 - 19:11

Femrat që marrin antidepresantë para ose gjatë shtatzënisë kanë 81% më shumë gjasa të kenë fëmijë

Postuar: 13/11/2018 - 18:49

Ndryshimi i klimës ka efekte të mëdha dhe të habitshme njëkohësisht në shëndetin mendor.

Postuar: 13/11/2018 - 17:45

Ndërsa obeziteti vazhdon të dëmtojë SHBA-të (dhe pjesën më të madhe të botës), sheqeri është iden

Postuar: 13/11/2018 - 17:19

A e dini se kungulli është një perimet që përmirëson ndjeshëm shëndetin tuaj.