BREAKING NEWS

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës, zbardhet dosja e Prokurorisë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe këqyrja e pishinës

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të
x
BREAKING NEWS

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar, nga nënkomisari deri tek kryeinspektori. SHÇBA-ja zbulon detajet (EMRAT)

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të
x
BREAKING NEWS

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i shqetësuar presidenti: Ndodhet në një pozitë të vështirë, pritet...

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i
x
BREAKING NEWS

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para, vihet në pranga një 57-vjeçar (DETAJE)

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para,
x
BREAKING NEWS

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të pasurive korruptive nis menjëherë ndjekja penale, 223 politikanë në lupën e SPAK

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të
x
BREAKING NEWS

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e Berishës është e humbur, akuzon ithtarët e ish-kryeministrit se u pasuruan kur ishin në pushtet

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e
x
BREAKING NEWS

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me reagimin e rëndësishëm: Të nisin negociatat pa vonesa!

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me
x

Shëndeti

Shenjat të cilat zbulojnë që jeni inteligjent

Shenjat të cilat zbulojnë që jeni inteligjent

Gjithmonë në konflikt me të tjerët

Nëse vazhdimisht grindeni me kolegët, eprorët, miqtë dhe partnerin, është tregues i nevojave tuaja për t’u dëshmuar, përkatësisht shenjë e mungesës së vetëbesimit. Njerëzit inteligjentë shpejt mësojnë se në cilat “beteja” duhet ta shpenzojnë energjinë, si edhe ato në të cilat është e pakuptimtë.

Suksesi në punë

Nuk është se ju duhet të jeni drejtor kompanie për të matur inteligjencien tuaj, por të përfundoni projektet të cilat i keni filluar, të keni qëllime të qarta dhe të përvetësoni dije dhe shkathtësi të reja, thonë psikologët.

Bisedoni më shumë sesa dëgjoni

Psikologët thonë që pikërisht shkathtësia e dëgjimit është karakteristikë e rëndësishme e njerëzve të mençur. Ata dëgjojnë idetë e të tjerëve, dijet dhe kritikat, formojnë mendimin e vet për ta dhe mendojnë para se t’u qasen. Llomotitja mund të jetë sjellje e përkohshme, mirëpo është e keqe nëse bëhet karakteristikë.

Mendimet e të tjerëve

A kërkojnë këshilla të tjerët nga ju? A i respektojnë mendimet tuaja? A dëshirojnë të bisedojmë me ju për problemet apo dilemat e tyre? Këto janë disa nga pyetjet të cilat mund t’ju japin njohuri të mirë e sa janë të mençur. Ndonëse thuhet se nuk do të duhej të ngarkoheshim me të menduarit për të tjerët, mendimi i të afërmve gjithsesi duhet marrë në shqyrtim.

Nën presion të përhershëm

Njerëzit të cilët gjithmonë janë duke u ngutur, kanë humor dhe energji të ndryshueshme përfundimisht nuk janë të mençur në pikëpamje të organizmit. Edhe pse ndonjëherë ato gjëra varen nga rrethanat, kaosi i përhershëm është tregues i mungesës së inteligjencës jetësore, por fatmirësisht edhe në këtë faktor, si edhe në ata të mëparshmit, mund të punohet, theksojnë psikologët.