BREAKING NEWS

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të garojë i vetëm në zgjedhje

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të
x
BREAKING NEWS

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk mundet të të duket Edi Rama një njeri...

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk
x
BREAKING NEWS

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta: Çfarë ndodhi në aksin Tiranë-Lezhë

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta:
x
BREAKING NEWS

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve të tjerë (EMRAT)

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para

Aksident  me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e para

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e
x
BREAKING NEWS

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon qeverinë: Kjo qeveri në 8 vite mori borxh 5 miliardë euro

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon
x

Shëndeti

Shihni ëndrra të këqija? Kujdes, mund të tregojnë rrezikun për t’u prekur nga kjo sëmundje

Shihni ëndrra të këqija? Kujdes, mund të tregojnë

Për vite me radhë, shkencëtarët kanë besuar se një gjumë i mirë gjatë natës është çelësi për parandalimin e sëmundjeve vdekjeprurëse. Ata gjithashtu mendonin se ëndrrat ishin një shenjë e shëndetit të mirë të trurit. Por dy studime të reja kanë treguar të kundërtën.

Ekspertët e gjumit nga Kina dhe Suedia thonë se kohëzgjatja e gjumit te të moshuarit mund të jetë një tregues i rrezikut të demencës. Gjetjet, të publikuara në Journal of the American Geriatrics Society zbuluan se rreziku i demencës ishte 69 për qind më i lartë tek ata që flinin më shumë se tetë orë.

Kjo krahasohej me ata që flinin nga shtatë deri në tetë. Ky rrezik ishte gjithashtu dy herë më i lartë për ata që shkonin në shtrat para orës nëntë. Një studim tjetër ka zbuluar se njerëzit e moshës së mesme që përjetojnë ankthe të shpeshta kanë më shumë gjasa të diagnostikohen me demencë më vonë në jetë.

Studiuesit nga Universiteti i Birminghamit, zbuluan se ëndrrat e këqija mund të bëhen më të zakonshme disa vite apo edhe dekada përpara se të shfaqen problemet e trurit. Gjithashtu, ekspertët theksua se meshkujt janë më të rrezikuar se sa femrat, raporton gazeta britanike The Sun.