Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shkenca jep përgjigje pse vegjetarianët jetojnë më gjatë

Postuar: 20/09/2018 - 18:37

Vegjetarianët jetojnë mesatarisht tetë vjet më gjatë se të tjerët.Polemikat mes vegjetarianëve dhe atyre që hanë gjithçka, gjithmonë janë mjaft të ashpra. Por vegjetarianët tani kanë argumentin të cilit është vështirë t’i gjendet kundërpërgjigja.

Kështu hulumtimi ka treguar se vegjetarianët jetojnë gati tetë vjet më gjatë se mesatarja.  Dallim i njëjtë si ai mes duhanpirësve dhe joduhanpirësve.Shkencëtaret kanë vërtetuar që stili i shëndetshëm i jetës dhe ushqimi me bazë vegjetariane parandalon dhe shëron të paktën 15 sëmundje.

Edhe para njëzetë vjetësh është dëshmuar që sëmundjet e zemrës mund edhe të shërohen me ushqim vegjetarian. Kjo sepse zhbllokon arteret pa operacion ose ilaçe.Rezultati i hulumtimit ka treguar që shfaqja e kancerit është më e vogël te vegjetarianët.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2018 - 19:44

 Kafja është një pije që secili nga ne e konsumon gjithmonë gjatë ditës mund të ndodhë, që brenda një dite secili nga ne të konsumojë një sasi të madhe kafeje.

Postuar: 13/12/2018 - 19:10

Xhenxhefili është një nga bimët më të mira dhe më kurative që ekzistojnë.

Postuar: 13/12/2018 - 17:22

Nj studim i funsit zbulon se më shumë se gjysma e lodrave kreative të fëmijëve me plastelinë os

Postuar: 13/12/2018 - 14:57

Një herë e një kohë, një nga këshillat e përsëritura të gjysheve të zonave të veriut të Shqipëris

Postuar: 13/12/2018 - 14:41

Rozmarina është një bimë shumë e përhapur në rajonin e Mesdheut.

Postuar: 13/12/2018 - 14:27

A e keni përjetuar ndonjëherë ndjesinë sikur zemra do t’ju dalë nga kraharori?

Postuar: 13/12/2018 - 14:16

Kafeina është një nga stimuluesit më të përdorur në botë.