Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shkencëtarët: “Ethet tropikale” mund të transmetohen edhe seksualisht

Postuar: 16/05/2018 - 10:37

Shkencëtarët kanë zbuluar se sëmundja tropikale e cila ngjitet nga pickimi i një lloj mushkonje, mund të transmetohet edhe seksualisht. Zbulimi i ri vjen pasi shkencëtarët në Itali testuan spermën e një njeriu që mori sëmundjen e mushkonjave gjatë kohës që ishte me pushime në Tajlandë.

Kjo do të thotë se mund të ketë një shans të transmetimit të virusit seksualisht, edhe pasi personi mbartës të mund të jetë përmirësuar.

Ethet e tropikale që shoqërohen me temperaturë dhe ethe akute e të pashpjegueshme, zakonisht janë të padëmshme – shumica e njerëzve zhvillojnë simptoma të gripit si një ethe e lehtë dhe si dhimbje koke, dhimbje të muskujve dhe dhimbje të nyjeve. Megjithatë, raste të caktuara mund të zhvillohen në simptoma të rënda, pasojat e të cilave mund të jenë fatale.

Lajm i mirë është se vetëm një ose dy për qind e këtyre rasteve në të vërtetë bëhen të rënda, por lajmi i keq është se nuk ka akoma një kurë të njohur për atë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2018 - 12:59

Flitet gjithnjë e më shumë për ushqimin e shëndetshëm dhe raportin mes shëndetit të organizmit tonë dhe asaj që hamë.

Por ndonjëherë mjafton vetëm pak, një ndryshim në stilin e jetës, mundësisht të harrojmë gjërat që na pëlqejnë por që nuk na bëjnë mirë.

Postuar: 20/05/2018 - 21:39

Problemet me mëlçinë janë të zakonshme tek njerëzit që konsumojnë alkool apo që hanë ushqime me yndyrë të lartë.

Postuar: 20/05/2018 - 21:39

Duhet ngrënë apo jo lëkura e peshkut? 

1) Do të këshilloja të preferonim peshkun e pjekur dhe jo atë të skuqur

Postuar: 20/05/2018 - 19:57

Një buzëqeshje e bardhë mund të tregojë çdo person tërheqës, të shëndetshëm dhe të ri.

Postuar: 20/05/2018 - 17:52

Depozitat e tepërta të yndyrës mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Postuar: 20/05/2018 - 17:42

Njerëzit që jetojnë në zonat rurale janë më të lumtur se sa banorët e qytetit.

Postuar: 20/05/2018 - 17:37

Rrudhat e ballit ndryshojnë paraqitjen e njeriut dhe e bëjnë atë të ngjajë më i moshuar.