BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ PS mbledh Kryesinë për të shpallur kandidatët përfundimtarë, shtyhet me dy orë, zbardhet arsyeja

Zgjedhjet e 14 majit/ PS mbledh Kryesinë për të shpallur
x
BREAKING NEWS

Vazhdon ‘lufta’ brenda opozitës/ Alibeaj vetëm me 17 kandidatë në zgjedhje? Ja të gjithë EMRAT e bërë publikë deri më tani

Vazhdon ‘lufta’ brenda opozitës/ Alibeaj vetëm me 17
x
BREAKING NEWS

KQZ merr vendimin e fundit dhe hedh shortin për përcaktimin e subjekteve zgjedhore

KQZ merr vendimin e fundit dhe hedh shortin për përcaktimin e
x
BREAKING NEWS

Arsimimi i qeverisjes Rama, Niko Peleshi ministri më “gdhë” me 13 vite studime për shkollën e lartë, Ogerta Manastirliu dhe Ulsi Manja “magjistarë” të doktoraturave plagjiaturë, Lindita Nikolla mesatare mbi 5, Taulant Balla ka nisur gjimnazin 18 vjeç...

Arsimimi i qeverisjes Rama, Niko Peleshi ministri më
x
BREAKING NEWS

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush janë 3 kandidat e propozuar për kryetar në Bashkinë e Tiranës

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Yuri Kim mesazh të fortë Berishës dhe politikës shqiptare: Duam kandidatë të pastër në zgjedhje, boll me shitblerje votash, të korruptuarit janë kërcënim për sigurinë e SHBA

Ambasadorja Yuri Kim mesazh të fortë Berishës dhe politikës
x
BREAKING NEWS

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me deklaratën shokuese dhe iu ‘pret’ shpresat shqiptarëve ilegal: Ndalojini dhe kthejini pasi janë të zgjuar dhe e manipulojnë sistemin kudo

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit Arben Ahmetajn, sekuestron vilat e bashkëjetueses dhe ish-gruas së tij në Hamallaj e Palasë, bllokohen fatura dhe sende personale, ish-ministri socialist në ankth

SPAK trondit Arben Ahmetajn, sekuestron vilat e bashkëjetueses dhe
x

Shëndeti

Shkencëtarët kanë zbuluar sekretin pse bananet bëhen kafe

Shkencëtarët kanë zbuluar sekretin pse bananet bëhen kafe

Shkencëtarët kanë zhvilluar një metodë të re  të njollave në banane, e cila jep një pasqyrë të re se si frutat më të njohura në botë bëhen kafe me kalimin e kohës.

Çdo vit, 50 milionë tonë banane përfundojnë si mbetje ushqimore, thotë autori kryesor i studimit, Oliver Steinbock nga Universiteti Shtetëror i Floridës.

“Për vitin 2019, prodhimi total i bananeve vlerësohet në 117 milionë tonë.

“Kur piqen bananet, ato formojnë një numër njollash të errëta që janë të njohura për shumicën e njerëzve dhe shpesh përdoren si tregues i pjekurisë. Megjithatë, procesi me të cilin krijohen, rriten këto njolla dhe modeli i tyre që rezulton ka mbetur keq i kuptuar deri më tani. ”

Si lëvozhga ashtu edhe tuli i bananes i nënshtrohen skuqjes, për shkak të proceseve të ndryshme shkencore, shkruan albeu.com.

Ato nuk bëhen thjesht banane kafe

Lëvozhga i shumë frutave merr ngjyrë kafe kur pritet dhe nuk hahet menjëherë,  jo vetëm bananet, por edhe mollët.

Kjo është për shkak se enzimat në lëvozhgë reagojnë ndaj oksigjenit në ajër, një proces i njohur si enzimat kafe.

Kjo është për shkak se lëvozhga e bananes përmban një gaz të quajtur etilen, i cili zbërthen klorofilin, një kimikat që i mban bimët të gjelbra.

Ngjyra kafe vjen nga pigmente të errëta, duke përfshirë melaninën, e cila gjendet në flokët dhe lëkurën e njeriut.

Në banane, këto pigmente formohen kur oksigjeni reagon me përbërjet kimike natyrore të quajtura fenole në lëvozhgë.

Ndërsa bananet bëhen kafe, pjesa më e madhe e niseshtës shndërrohet në sheqerna, duke e bërë atë një burim të shkëlqyeshëm natyror të ëmbëlsisë.

Pavarësisht kësaj, publiku është i prirur të hedhë bananet kafe, megjithëse ato janë ende të ngrënshme dhe ideale për t’u përdorur në receta pjekjeje.