Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shkencëtarët zbulojnë ilaçin kundër HIV?

Postuar: 25/09/2018 - 22:49

HIV është një virus që prek sistemin imunitar. Edhe pse trajtimet mjekësore kanë ekzistuar, ende mungon një kurë për shërimin e sëmundjes.

Së fundi një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Karolinës së Veriut kanë bërë prova të suksesshme lidhur me një medikament që është provuar më parë te kafshët.

Ilaçi ka rezultuar i sigurt dhe tashmë do të përdoret te njerëzit. Ky medikament, shërben për terapi për tejkalimin e problemeve në sistemin imunitar.

E njëjta kurë, mësohet se do të përdoret edhe për trajtimin e disa tumoreve. Gjithsesi, ende nuk dihet se cilat do jenë rezultatet për përdorimin e kurës kundër HIV-it.

 

Kjo pasi në dy dekadat e fundit, shumë kura që janë pritur me optimizëm kanë rezultuar jo efektive.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 11:13

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gjak dhe që konsiderohet si një nga recetat më të suksesshme të mjekësisë alternative në Kinën moderne.

Postuar: 24/05/2019 - 09:19

Kinezët e kanë praktikuar artin e masazhit terapeutik të këmbëve për rreth 5,000 vjet.

Postuar: 24/05/2019 - 08:50

Më poshtë do gjeni pesë ushqimet që nuk duhet të konsumoni në qoftë se keni pësuar të paktën për

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në d

Postuar: 23/05/2019 - 07:26

Ushqyerja në syfyr është shumë e rëndësishme pasi koha e agjërimit është e gjatë.

Postuar: 22/05/2019 - 21:09

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëv

Postuar: 22/05/2019 - 19:24

Limoni është agrume që historikisht lidhet me të ashtuquajturat "metodat kuruese natyrore&qu