BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Shëndeti

Shmangni kilogramët e tepërt gjatë pushimeve duke ndjekur këto këshilla

Shmangni kilogramët e tepërt gjatë pushimeve duke ndjekur

Pushimet tuaja verore po afrojnë por a mendoni se do ta mbani trupin në formë pa shumë përpjekje? E vërteta është që ne shpesh i marrim kilogramët pa e kuptuar dhe nuk mund t’i humbasim shumë lehtë më pas. Megjithatë, nuk duhet të shqetësoheni. Mjafton të ndiqni këto këshilla.

Mos neglizhoni aktivitetet fizike

Duhet të bëheni më aktiv. Ulja në divan, shikimi i filmave, edhe nëse ju relakson, duhet të bëhet me moderim. Pra, në vend që të uleni brenda gjithë ditën, provoni të dilni jashtë, qoftë edhe për një shëtitje. Dhe nëse nuk dëshironi të jeni vetëm, mund ta provoni me të afërmit ose miqtë tuaj.

Snacking

Nëse shihni se hani vetëm sepse ka ushqim përreth, dhe jo sepse jeni të uritur, atëherë është mirë që të mos e hani këtë meze të lehtë. Megjithatë, nëse jeni të uritur, zgjidhni një pjatë midis frutave, perimeve dhe arrorëve që nuk përmbajnë sheqerna të shtuar ose yndyrna të pashëndetshme.

Kushtojini vëmendje sasive

Ata që hanë pjesë më të mëdha kanë tendencë të shtojnë peshë më lehtë sesa ata që nuk hanë. Pra, mënyra më e mirë për të mos rënë në këtë grackë është të përdorni pjata më të vogla dhe t’i kushtoni vëmendje madhësisë së porcionit.

Flini

Mungesa e gjumit, e cila është shumë e zakonshme gjatë pushimeve, mund të shkaktojë shtim në peshë. Kjo është për shkak se ata që nuk flenë mjaftueshëm kanë tendencë të jenë më të uritur, kështu që konsumojnë më shumë kalori.

Kufizoni ëmbëlsirat

Pushimet verore pa akullore nuk janë të mundshme. Megjithatë, ajo që mund të bëni për të shijuar akulloren tuaj pa marrë shumë kalori është ta kufizoni atë. Pra, në vend që të hani çfarëdo ëmbëlsire që “ju bie në sy”, fokusohuni te ëmbëlsirat tuaja të preferuara dhe përpiquni t’i hani ato ngadalë. Kështu do ndiheni më të kënaqur dhe “të plotë” dhe nuk do e teproni.