BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Shëndeti

Shmangni problemet e rënda shëndetësore! Ja çfarë shkakton mungesa e vitaminës B12

Shmangni problemet e rënda shëndetësore! Ja çfarë

Vitamina B12 njihet ndryshe si vitamina e “veganëve”, e cila rrezikon të jetë e paktë nëse ushqimi me origjinë shtazore është plotësisht i përjashtuar nga dieta. Por mungesat e vitaminës B12 janë gjithashtu të mundshme në situata të tjera më pak të njohura: një rast është terapia kronike me disa ilaçe, të tilla si antiepileptikë, fibrat për kolesterol të lartë, metformin për diabetin, antiacid të ndryshëm që përdoren për të reduktuar aciditetin e stomakut, për shembull omeprazol.

Vitamina B-12 ndihmon në mbajtjen e qelizave nervore të shëndetshme dhe qelizave të kuqe të gjakut. Mungesa e vitaminës B12-më e zakonshme tek të moshuarit dhe vegjetarianët mund të shkaktojë shenja dhe simptoma të ndryshme, përfshirë humbjen e kujtesës. Në këto raste, suplementet e vitaminës B12 mund të ndihmojnë në përmirësimin e kujtesës.

Për më tepër, nëse ka pak B12, qelizat e kuqe të gjakut zgjerohen dhe transporti i gjakut nuk është më efikas: rezultati është një anemi që çon në simptoma shumë të zakonshme si lodhja dhe dobësia e muskujve, por edhe ulcera në gojë, gjuha e kuqe dhe e dhimbshme, vizion i turbullt dhe trazirat e ecjes, ndjesia e shpimeve. Një mangësi e rëndë mund të çojë në probleme të sterilitetit ose komplikime në shtatzëni, prandaj gratë e moshës për lindje duhet të sigurojnë një furnizim të mirë të vitaminës B12. Por kjo është esenciale për të gjithë.

Lajm i mirë është se në shumicën e rasteve një dietë e ekuilibruar është e mjaftueshme për të shmangur problemet.

Suplementet mund të merren në formën e injeksioneve ose tabletëve. Në disa raste, këto trajtime mund të nevojiten për gjithë pjesën tjetër të jetës.

Një sasi e mirë e B12 gjendet në ushqimet e prejardhura nga kafshët si mishi, vezët, qumështi dhe produktet e qumështit, por edhe në peshq të tillë si sardelet, ton ose salmon; për veganët, një mundësi vjen nga ushqime të fortifikuara me vitaminë B12, të tilla si drithëra ose qumësht soje.