BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x
BREAKING NEWS

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të PD dhe si do e përzërë Sali Berishën pasi gjykata të rrëzojë “Foltoren”

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të
x
BREAKING NEWS

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të “trazojnë” politikën shqiptare pas 24 korrikut

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të
x
BREAKING NEWS

“Ky është me të vërtetë një moment historik"/ Vjen lajmi i shumëpritur për Finlandën dhe Suedinë

“Ky është me të vërtetë një moment
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! Arti shqiptar në zi, vdes në moshë të re ish-gazetarja dhe ikona e njohur e Teatrit, politikani jep lajmin e trishtë: Do të kujtojmë si shoqe, aktore e personalitet me nam

Humbje e madhe! Arti shqiptar në zi, vdes në moshë të re
x
BREAKING NEWS

Gazetarët protestojnë para Kryeministrisë, reporterët "qepin" gojën dhe i bëjnë thirrje Ramës të heqë dorë nga “riedukimi”

Gazetarët protestojnë para Kryeministrisë, reporterët
x

Shëndeti

Shpëtoni nga sëmundja e frikshme/ Tensioni i lartë i gjakut? Ushqimet që duhet të konsumoni për ta shmangur menjëherë

Shpëtoni nga sëmundja e frikshme/ Tensioni i lartë i gjakut?

Presioni i lartë i gjakut është një sëmundje e frikshme për shkak se ajo ka disa simptoma të cilat i vënë njerëzit në rrezik të madh për sa i përket sëmundjeve të zemrës. Një numër i madh njerëzish janë diagnostikuar, por të tjerë kanë hipertension dhe nuk e kuptojnë.

Tensioni i lartë i gjakut mund të mbahet në kontroll me ndryshime në stilin e jetës, prandaj mos e humbni shpresën nëse kjo diagnozë ju është dhënë se pse mund ta ndryshoni duke ngrënë këto ushqime:

Rrushi: Në temperatura të larta rrushi ndihmon në rritjen e tensionin të ulët. Ka acide të veçanta që ndimojnë personat mbi moshën 40 vjeç. Këshillohet që çdo ditë të konsumohen nga 10-20 kokrra rrush, sidomos gjatë verës.

Peshku: Duke filluar nga trofta deri te salmoni, të gjitha llojet e peshqve ndikojnë në uljen e tensionit të lartë. Peshqit kanë një lëndë të veçantë, omega 3 që ul tensionin. Gjithashtu peshku ka përmbajtje yndyrore që trupi i një të moshuari e ka të vështirë për ta prodhuar. Kjo përmbajtje ndihmon të gjithë personat për të patur një tension në nivelin që këshillohet nga mjekët.

Banane: Për të patur një tension të rregullt duhet që të hani ushqime që kanë sa më shumë magnez dhe kalcium. Një ndër frutat që i ka të dyja këto lëndë është bananja. Studjuesit këshillojnë që të hani 1 banane çdo mëngjes, pasi ul tensionin e lartë (ose rrit tensionin e ulët) përgjatë gjithë ditës.

Hudhra: Hudhra ka efekte të njëjta si ilaçet kur dëshironi të ulni tensionin e lartë të gjakut. Hudhra përmban një lëndë të veçantë të quajtur alcin, i cili gjendet tek pjesa më e madhe e ilaçeve që përdorin sot të moshuarit apo personat e tjerë që kanë tension të lartë.

Çokollata: Për studiuesit ka një efekt “çudibërës” pasi ul në një kohë shumë të shkurtër tensionin e lartë të gjakut. Pas çdo diete apo ushqimi që hani duhet që të konsumoni edhe disa gramë çokollatë.